Άρης-Ντινάμο Κιέβου 1-0: Π-άλμα πρόκρισης!

Εurokinissi

Ένας μεταμορφωμένος Άρης, μπήκε με ορμή κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου, δεν τα παράτησε όταν έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ και πήρε τη νίκη με πέναλτι του Πάλμα που μέχρι τότε ήταν εκτός κλίματος και δεν είχε βοηθήσει την ομάδα του Τερζή.

Νύχτωσε στο Αραράτ και ξύπνησε στον Ολυμπο ο Άρης! Από Πέμπτη σε Πέμπτη, η ομάδα του Τόλη Τερζή θύμιζε μεγαθήριο κόντρα στη Ντινάμο Κιέβου και πανηγύρισε τη νίκη στο κάστρο του, έστω και με το φτωχό 1-0, συγκριτικά με τις κλασικές ευκαιρίες που έχασε!

Το πέναλτι-γκολ του Πάλμα στο 69′ δίνει στον Άρη βάσιμες ελπίδες πρόκρισης, καθώς ζύγισε την Ντινάμο και είδε πως μπορεί όχι απλά να την κοιτάξει στα μάτια, αλλά να την γονατίσει! Δύο κλασικές ευκαιρίες από τους Κάρλσον και Νταρίντα θα μπορούσαν να είχαν μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο και να καθαρίσουν την Ντινάμο του Λουτσέσκου. Ακόμα κι έτσι όμως ο Άρης μπορεί να πάει στο Βουκουρέστι την επόμεν η Πέμπτη για να διεκδικήσει μια μεγάλη πρόκριση.

Ο Άρης ήταν ορμητικός, παθιασμένος, αποφασισμένος. Οταν έπεσε ο ρυθμός του δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους Ουκρανούς, τους οποίους κλείδωσε στο πρώτο ημίχρονο με την π΄πιεση ψηλά από τους Τζούρασεκ και Εμβοντό που ανάγκαζαν σε λάθη τους αντιπάλους τους.

Οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να βάλουν στην εξίσωση τους Πάλμα και Κάρλσον. Ο επιθετικός από την Ονδούρα, αν και βασικό επιθετικό όπλο του Άρη, δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα, ενώ και ο Σουηδός είχε ημιτελείς προσπάθειες και φυσικά την τεράστια χαμένη ευκαιρία. Ωστόσο ο Πάλμα απάντησε με το γκολ από την άσπρη βούλα, που έδωσε στον Άρη προβάδισμα πρόκρισης.

Mε Μοντόγια βασικό δεξί μπακ

O Τόλης Τερζής έδωσε φανέλα βασικού στον Μάρτιν Μοντόγια αν και δηλώθηκε την τελευταία στιγμή και έκανε μόλις μία προπόνηση. Ο Ζαν Ζουλ Εμβοντό επέστρεψε στον άξονα της μεσαίας γραμμής και ο Μόμπεργκ Κάρλσον ξεκίνησε δεξιά στην επίθεση

asasdads

Εξαιρετικός Άρης με τη σέντρα

Ο Άρης ξεκίνησε με απίστευτη δύναμη το παιχνίδι, κυριαρχώντας στην μεσαία γραμμή με τους Ζαν Ζουλ Εμβοντό και Τζούρασεκ να πιέζουν ψηλά, να κλέβουν μπάλες και να βγαίνουν εύκολα στην αντεπίθεση. Για 25 λεπτά ο Άρης έψαξε το γκολ, έχασε ευκαιρίες με Φεράρι και Ζουλ, κυρίως όμως έχασε ένα σίγουρο γκολ με τον Κάρλσον που δεν πλάσαρε σωστά μόνος με τον Ουκρανό τερματοφύλακα.

Από το 25′ και μετά η Ντινάμο Κιέβου κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της για να αντιμετωπίσει την πίεση, έβγαλε συνδυασμούς, αλλά δεν είχε τελική προσπάθεια και δεν απείλησε τον Κουέστα.

Πολύ… ξύλο από τους Ουκρανούς

Μέσα σ’ όλα οι παίκτες του Άρη είχαν να αντιμετωπίσουν και το σκληρό παιχνίδι των Ουκρανών, που αρκετές φορές ξέφευγε από τα όρια. Ο Αυστραλός διαιτητής έβγαλε νωρίς δύο κάρτες, χάρισε μία στον Γιαρμολένκο μπροστά στα μάτια του, μάλλον λόγω ονόματος, ενώ χρέωσε άδικα και μια κάρτα στον Ζαν Ζουλ μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη κάρτες και σφυρίγματα ήταν υπέρ των Ουκρανών.

Κλασικές ευκαιρίες και γκολ με πέναλτι!

Ο Άρης ξεκίνησε σε δεύτερο ρόλο στην επανάληψη, αλλά δεν παράτησε ποτέ το ματς. Έψαξε ξανά το γκολ και έχασε σπάνια ευκαιρία με κεφαλιά του Νταρίντα. Ωστόσο στο 67′ από κεφαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα βρηκε στο χέρι του Σιρότα και ο Αυστραλός διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Ο Πάλμα στο 69′ πήρε την μπάλα, σημάδεψε σωστά και έκανε το 1-0.

Οι Ουκρανοί έψαξαν την ισοφάριση, αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα με σπουδαίες επεμβάσεις.