Μαρσέιγ - Παναθηναϊκός 2-1 (3-5 πεν): Ηρωική, ιστορική πρόκριση και βλέπει σεντόνι!

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ – πέναλτι στο 99′ (2-1) και στα πέναλτι ευστόχησε σε όλα και προκρίθηκε με 3-5!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια ιστορική πρόκριση επί της Μαρσέιγ, στη Μασσαλία στα πέναλτι με σκορ 5-3. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, μείωσαν στο 99′ σε 2-1 και στα πέναλτι έκαναν το 5Χ5 με τον Μλαντένοβιτς να πετυχαίνει το τελευταίο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κρατά το σκορ πρόκρισης από την πρώτη αναμέτρηση για μόλις δυο λεπτά. Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με τον Ομπαμεγιάνκ και οι «πράσινοι», που βρέθηκαν με το «καλημέρα» στα σκοινιά, κλήθηκαν να δώσουν απαντήσεις.

Το Βελοντρόμ έμοιαζε να είναι κατηφορικό για τον Παναθηναϊκό, με τη Μαρσέιγ να χάνει διπλή ευκαιρία στο 7′ με τους με Ουναχί και Ομπαμεγιάνγκ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός… ήπιε και πάλι θάλασσα με τον Εντιαγιέ να αστοχεί.

Οι «πράσινοι» χόρευαν στον ρυθμό της Μαρσέιγ, που συνεχώς απειλούσε την εστία του Μπρινιόλι, με την κατοχή στο 87% για τους Γάλλους στη μισή ώρα αγώνα. Η Μαρσέιγ βρήκε το γκολ με το οποίο έπιασε σκορ πρόκρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ομπαμεγιάνγκ να βγαίνει στο πρώτο δοκάρι, μετά από συρτή σέντρα που έγινε από τα δεξιά, και να πλασάρει για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπρινιόλι συνέχισε τις επεμβάσεις, στερώντας το γκολ από τον Σαρ

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και έψαξε τη φάση με την οποία θα έβρισκε το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Στο 76′ ο Παλάσιος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση με το σουτ του να φεύγει άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Γεντβαϊ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν «ζωντανός» και έψαχνε τη μια φάση που θα του έδινε ελπίδα, και τη βρήκε στο 96′ με τον Γκεντουζί να κάνει χέρι, το VAR να εξετάσει τη φάση και να προκαλεί την υπόδειξη της παράβασης από τον Όλιβερ και τον Ιαωννίδη να εκτελεί υποδειγματικά για το 2-1 , με την εκτέλεση να έρχεται στο 99′.

Το ματς πήγε στην παράταση, με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει ψυχολογία από τον τρόπο με τον οποίο έμεινε ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση. Η Μαρσέιγ έψαχνε το τρίτο γκολ και ο Παναθηναϊκός αντιστεκόταν.  Στο 95′ ο Μλαντένοβιτς έσωσε τους «πράσινους».

Στο 104′ ο Μάγκνουσον έσωσε τον Παναθηναϊκό με επέμβαση πάνω στη γραμμή.

Στο 110′ η Μαρσέιγ έβγαλε αντεπίθεση, με τον Βιτίνια να πλασάρει σε κενή εστία για το 3-1, με το γκολ να ακυρώνεται μετά την εξέταση του VAR.

Στο φινάλε της παράτασης, ο προπονητής της Μαρσέιγ επέλεγε να προχωρήσει σε αλλαγή τερματοφύλακα, με τον Πάου Λόπεθ να δίνει τη θέση του στον Ρουμπέν Μπλάνκο.