Πρώτες νίκες για Μονπελιέ και Ρεν

Μονπελιέ και Ρεν έκαναν…σεφτέ στις νίκες για τη φετινή σεζόν κερδίζοντας τις Λοριάν και Νάντ με 3-1 και 1-0 αντίστοιχα.

Η Μονπελιέ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Λοριάν με το αυτογκόλ του Μπερτόντ στο 21′, όμως κατόρθωσε να πετύχει την ανατροπή φτάνοντας στη πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν. Ο Σαβανιέ ισοφάρισε στο 50′ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαβιντιντί έδωσε και το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Αντί Ντελόρτ στο 83ο λεπτό. Η Λοριάν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες εξαιτίας των αποβολών των Μέντες στο 86′ και Εργκόλ στο 90+2′.

Μπορεί η αποχώρηση του Ζερεμί Ντοκού ως τραυματία στο 43′ (μπήκε στη θέση του ο Σουλεμανά), να σόκαρε αρχικά τη Ρεν, όμως οι «Ρενέ» βρήκαν τον τρόπο και επικράτησαν τελικά της Ναντ με 1-0 χάρη σε γκολ του Μάρτιν Τεριέρ στο 58ο λεπτό.

Η Μπορντό μπορεί να βρήκε νωρίς τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στον 19χρονο Σεκού Μαρά, όμως ο Τομάς ισοφάρισε στο 38ο λεπτό για την Ανζέ. Οι «Γιρονδίνοι» δεν μπόρεσαν να «πληγώσουν» για δεύτερη φορά την άμυνα των φιλοξενουμένων, παρά το καλό τους πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1.

Η Ρεμς άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μουνετσί στην έδρα της Μετς, όμως  οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Μαϊγκά στο 14′. Η ομάδα του Τάσου Δώνη (εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού) βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Κεμπάλ στο 53′, το οποίος όμως ακυρώθηκε από το VAR εξαιτίας ενός φάουλ. Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Να σημειωθεί πως οι προπονητές των δυο ομάδων, Αντονετί (Μετς) και Γκαρθία (Ρεμς) αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 87′ και 88′ αντίστοιχα.

Νωρίτερα, Λιόν και Κλερμόν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3. Όταν είσαι μπροστά με 3-1 στο σκορ και χάνεις ευκαιρίες με το… τσουβάλι, τότε, όπως συμβαίνει συνήθως, ο Νόμος του Ποδοσφαίρου θα σε τιμωρήσει. Το αυτό συνέβη με τη Λιόν που πέταξε προβάδισμα δύο τερμάτων και δέχτηκε δύο γκολ από τον Ρασάνι της Κλερμόν στο 80’ και στο 90’ για το τελικό 3-3. Η Λιόν είχε προηγηθεί με 1-0 και 3-1 (5’, 21’ Ντεμπελέ, 45’ Πακετά – 12’ Ντιομάντ αυτ.), αλλά και πάλι δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη.

Η Τρουά προηγήθηκε με τον Γιοάν Τουζγκχάρ στο 19ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά φέτος ούτε κόντρα στο Στρασβούργο, αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Τόμασον(77′) διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.