ΑΕΚ: Τα έβαψαν... μαύρα τα κροατικά ΜΜΕ με την ήττα της Ντινάμο - «Έντονη πίεση για Μπίστσαν»

Ιγκόρ Μπίστσαν
eurokinisi

Πως βρήκε η επόμενη μέρα της μεγάλης νίκης στο Ζάγκρεμπ την ΑΕΚ και ποιο είναι το σύνθημα – Τα… έβαψαν μαύρα οι Κροάτες.

Μία ημέρα μετά την ιστορική νίκη (1-2) της ΑΕΚ στο Ζάγκρεμπ κόντρα στη Ντινάμο – ιστορική λόγω των συνθηκών, όλοι προσπαθούσαν να κρατήσουν την μπάλα χαμηλά, να διαχειριστούν τα συναισθήματα και να προετοιμαστούν για τη μεθαυριανή ρεβάνς.

Ο Κροατικός Τύπος τα… έβαψε μαύρα

Την ίδια ώρα, ο κροατικός Τύπος θεωρεί «τελειωμένη» την Ντινάμο. Οι τίτλοι των μέσων ενημέρωσης είναι ενδεικτικοί:

Germanijak: «Η Ντινάμο έπαιξε ένα πολύ καλό ημίχρονο, μετά βυθίστηκε ανεξήγητα. Οι «μπλε» χρειάζονται ένα θαύμα για να περάσουν».
Vecernji: «Η Ντινάμο κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ σόκαρε τους «μπλε» στο «Μάξιμιρ».
24sata: «Οι Eλληνες έχουν το πλεονέκτημα στην Αθήνα. Σε δύσκολη θέση η Ντινάμο… Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΚ, ο Μπίστσαν πρέπει να προβληματιστεί έντονα για την εικόνα του β’ μέρους». Slobodnadalmacija: «Σοκ στο «Μάξιμιρ». Η ΑΕΚ σκόραρε στο τελευταίο λεπτό, οι «μπλε» βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση».
Jutarnji: «Οι Ελληνες συγκλόνισαν στο «Μάξιμιρ» με ανατροπή στο 90′, οι «μπλε» με την πλάτη στον τοίχο στην Αθήνα. Εντονη πίεση για τον Ιγκόρ Μπίστσαν».
Ιndex: «Σοκ στο «Μάξιμιρ», η ΑΕΚ πήρε το τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης με γκολ στο 90’».
Sportnet: «Η Ντινάμο κατέρρευσε κι η ΑΕΚ πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στο “Μάξιμιρ”».
Sportske: «Η ΑΕΚ… φίμωσε την Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ, σε ματς με θλιβερή κατάληξη για τους «μπλε».
Sportcom: «Δράμα… Η Ντινάμο «εξαφανίστηκε» απ’ το γήπεδο στο β’ ημίχρονο κι η ΑΕΚ πήρε μεγάλο προβάδισμα. Χάρη στον Λιβάκοβιτς, η Ντινάμο έχει κάποιες ελπίδες».

Συγκλονιστικές στιγμές

Στο μεταξύ, συγκλονιστικές ήταν οι στιγμές στο αεροπλάνο της αποστολής της ΑΕΚ. Ο πιλότος που μετέφερε το τιμ της «Ενωσης» έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες, τονίζοντας: «Συγχαρητήρια για τη μεγάλη σας νίκη. Για την ΑΕΚ, για την Ελλάδα, για τον Μιχάλη. Για όλους. Είμαι γουρλής, όποτε πετάμε μαζί, νικάτε!».