Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-0: Θρύλος απόλαυση - Αφήνιασε και τον... ισοπέδωσε!

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Ατρόμητο (4-0) με καταιγιστική απόδοση – Εντυπωσιακή η πρόοδος της ομάδας του Μαρτίνεθ που σχεδόν σε όλο το ματς έπαιξε ολοκληρωτικό και θεαματικό ποδόσφαιρο – Τα γκολ Μασούρας (2), Καμαρά, Κίνι! – Εξαιρετικοί Έσε και Σκάρπα.

Καιρό είχαν οι φίλοι του Ολυμπιακού να δουν τόσο γεμάτη, τόσο καταιγιστική εμφάνιση από την ομάδα τους στο «Γ. Καραϊσκάκης» σε αγώνα πρωταθλήματος. Το σύνολο του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πετούσε… φλόγες από το πρώτο λεπτό, ανέβαζε την απόδοσή του διαρκώς, όσο δεν ερχόταν το γκολ, πατούσε όλο και περισσότερο το γκάζι, ενώ μετά το 1-0 ισοπέδωσε -στην κυριολεξία- το συγκρότημα του Κρις Κόουλμαν!

Με διαρκή κίνηση, δυναμισμό στις προσωπικές μονομαχίες, γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και συνδυαστικό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με 2-0, έχασαν άλλα τόσα και έδειξαν να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν στο προηγούμενο παιχνίδι με αντίπαλο την Τσουκαρίτσκι, για να φτάσουν τελικά στο χορταστικό 4-0, να κάνουν το «δύο στα δύο» και να πατήσουν στην κορυφή της βαθμολογίας!

Με περιορισμένο ροτέισιον όπως αναμενόταν κι όπως είχε προαναγγείλει η SportDay της Κυριακής, παρέταξε την ομάδα του ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ. Τοποθέτησε στον άξονα για πρώτη φορά ως βασικούς τους Έσε και Σκάρπα, παρέα στον Μαντί Καμαρά, ενώ άφησε στον πάγκο Ιμπόρα και Μπιέλ. Στην αμυντική τετράδα επανέφερε δεξιά τον Ροντινέι, κράτησε στο αρχικό σχήμα Κίνι και Ρέτσο, ενώ αντί του Φρέιρε που πήρε ανάσες, ξεκίνησε ο Ντόη ως αριστερός στόπερ. Παράλληλα, άφησε ίδια την επιθετική τριπλέτα με τον κάπτεν Φορτούνη αριστερά, τον Μασούρα δεξιά και τον Ελ Καμπί στο «κεφάλι».

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό, όπως επιδιώκουν σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια τους από το ξεκίνημα της περιόδου, ωστόσο, παρά την υπεροχή τους, δεν κατάφεραν να βρουν κενούς διαδρόμους για να απειλήσουν άμεσα. Περιορίστηκαν σε πολλές πάσες και εναλλαγές θέσεων εκτός περιοχής, διαρκή πίεση στη μπάλα, αλλά η διπλή ζώνη άμυνας του Κόουλμαν άντεξε, έστω και στην… τελευταία ενέργεια των γηπεδούχων πριν από την ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, βρέθηκαν πρώτοι κοντά στο γκολ όταν έπειτα από λάθος κάτω τη μεσαία γραμμή ο Βέργος σημάδεψε την πλάτη του Ντόη, αλλά η μπάλα κατέληξε εντός περιοχής στον Ρομπάιγ, ο οποίος, ωστόσο, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη. Ήταν μια φάση κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά αρκετή για να αφυπνίσει τους Πειραιώτες (13′).

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους να κρατούν ψηλά το τέμπο, η πρώτη ολοκληρωμένη επίθεση ήρθε στο 30ό λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του κεφάτου Σκάρπα που έστειλε τη μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Άνοιξε λογαριασμό και ο Μασούρας

Δύο λεπτά αργότερα, η… αλεπού Γιώργος Μασούρας έγραψε με εντυπωσιακό τρόπο το 1-0. Ο Ελ Καμπί μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, γύρισε προς το πέναλτι, όπου επιχείρησε να επέμβει ο Μασούρας, με τη μπάλα να καταλήγει τελικά στον Κίνι. Εκείνος σούταρε δυνατά η μπάλα κόντραρε, για να τη βρει με κεφαλιά-ψαράκι ο διεθνής κυνηγός και να ανοίξει το σκορ από κοντά (32′).

Μετά τους πανηγυρισμούς σε χορτάρι και πάγκο (σ.σ. ο Μαρτίνεθ έγινε ένα κουβάρι με τους συνεργάτες του και τις «ρεζέρβες»), ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά με τον Φορτούνη, αλλά ο Τσιντώτας του είπε «όχι», ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό σκόραρε ο Ελ Καμπί, αλλά το γκολ δεν μέτρησε επειδή προηγήθηκε οφσάιντ του Μασούρα.

Χάθηκε η μπάλα…

Με τον ρυθμό να είναι πλέον καταιγιστικός και τους Πειραιώτες να τρέχουν… δαιμονισμένα, οι παίκτες του Ατρομήτου έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα. Στο 43′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, αλλά το σουτ του Μασούρα κόντραρε σε σώμα αμυντικού, ενώ αμέσως μετά ο Ροντινέι σούταρε ψηλά, έπειτα από ωραία ενέργεια του ασταμάτητου Σκάρπα. Μία, δύο τρεις, το 2-0 ήρθε από τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Τσιντώτα σε σουτ του Ελ Καμπί για να τελειώσει υπέροχα τη φάση από το ύψος του πέναλτι (44′).

Με την επιθετική τετράδα να ζωγραφίζει λες και παίζουν χρόνια ο ένας πλάι στον άλλον, το κρεσέντο συνεχίστηκε και στο β’ μέρος με τον Μασούρα να κλέβει τη μπάλα στο 48′, να την προωθεί στον Ελ Καμπί, να του στρώνεται ξανά και να μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, μέσα σε αποθέωση. Με τη συμπλήρωση 56 λεπτών αγώνα, Φορτούνης και Μασούρας, έδωσαν τη θέση τους σε Καρβάλιο και Μπιέλ, με το γήπεδο στον… αέρα να αποθεώνει τους «ερυθρόλευκους» και τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ να μοιράζει συγχαρητήρια.

Όλοι… διακριθέντες!

Ενδεικτικό της πολύ γεμάτης εμφάνισης του Ολυμπιακού και της επιβλητικής νίκης είναι πως όλοι οι παίκτες -μηδενός εξαιρουμένου- έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ακόμη και οι δύο μπακ, Ροντινέι και Κίνι έκαναν απίστευτη δουλειά και στο επιθετικός σκέλος. Ο Ισπανός ήταν μέσα στο 2-0, Ρέτσος και Ντόη «κατάπιαν» τον Βέργο. Ο Έσε στον άξονα ήταν πάντα εκεί που έπρεπε και είχε απίστευτη ηρεμία τόσο στην απόφαση, όσο και στην επιλογή με τη μπάλα. Ο Καμαρά όργωσε ξανά το γήπεδο και σκόραρε. Ο Σκάρπα δεν σταμάτησε λεπτό να παίρνει πρωτοβουλίες, ο Φορτούνης είχε κέφια όπως και στις προηγούμενες συμμετοχές του, ενώ μέσα στα δύο από τα τρία γκολ ήταν και ο Ελ Καμπί!

Μόλις στο 63′ ο Μπιέλ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σημάδεψε τη συμβολή των δοκών, με τον Μαρτίνεθ διαρκώς όρθιο να ζητάει να μη χαλαρώσει κανείς, παρότι το παιχνίδι είχε τελειώσει από την… ανάπαυλα!

Από το 70′ πήραν χρόνο και οι Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος αντί των Ελ Καμπί και Καμαρά, αλλά το γκάζι παρέμεινε κολλημένο στο πάτωμα. Στο 75′ ο Καρβάλιο αστόχησε από ωραία ασίστ του Γιουσέφ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αλεξανδρόπουλος δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, ο Τσιντώτας έδιωξε, για να καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα ο Κίνι που είχε ακολουθήσει τη φάση με μονοκόμματο αριστερό για το 4-0 στο 77′!

Ντεμπούτο για Μπρίνιτς

Στο 83′ ήρθε η ώρα της αποθέωσης για τον Σκάρπα, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον 21χρονο Κροάτη εξτρέμ Μπρίνιτς, ο οποίος έπαιξε στο αριστερό φτερό και στην πρώτη του προσπάθεια λίγο έλειψε να βρει δίχτυα. Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τσιντώτας επειδή μπλόκαρε τη μπάλα εκτός περιοχής, για να ντυθεί γκολκίπερ ο Ντε Μποκ, έστω για μία φάση.