ΠΑΟΚ - Κηφισιά 2-1: Βρήκε λύση με Τζίμα και σούπερ Μπάμπα

Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε γκολ ισοφάρισης από τη μαχητική Κηφισιά στο 75′ αλλά τρία λεπτά αργότερα επανέκτησε το προβάδισμα για το τελικό 2-1, με κορυφαίους Τζίμα, Μπάμα και κεφάτο Κωνσταντέλια.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2Χ2, επικρατώντας της Κηφισιάς με 2-1 και πλέον ετοιμάζεται να σφραγίσει την πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ την ερχόμενη Πέμπτη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να παίξει τη μπάλα από τα άκρα, με τη Κηφισιά να έχει μπλοκάρει τον άξονα. Ο Δικέφαλος, χωρίς να έχει τη μεγάλη φάση, βρήκε τον τρόπο να φτάσει κοντά στο γκολ στο 23′, όταν ο Ζίβκοβιτς κέρδισε πέναλτι μετά από κάθετη του Τάισον και ανατροπή του στο ύψος της μικρής περιοχής. Ο Σέρβος, που μετράει πέντε γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Κρίστινσον να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει σε κόρνερ.

Η Κηφισιά αναθάρρησε και κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να βάλει πίεση στην Κηφισιά στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος διέγνωσε πρόβλημα στη δεξιά πλευρά της Κηφισιάς, με τους Τάισον και Μπάμπα να συνεργάζονται συνεχώς και τον Αφρικανό αριστερό μπακ να έχει κάποια γεμίσματα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, χωρίς να έχει αποτέλεσμα. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν και ο Μπάμπα «σέρβιρε» στον Μουργκ που βρισκόταν στο ύψος της μικρής περιοχης. Ο Αυστριακός έκανε το σουτ, ο Κρίστινσον απέκρουσε και ο επερχόμενος Τζίμας με προβολή έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα χωρίς όμως να το καταφέρει. Στην πρώτη φάση στην οποία έγινε αλλαγή στο δεξί άκρο της άμυνας του ΠΑΟΚ, στο 75′ η Κηφισιά βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Μασούρα, με τον Κοτάρσκι να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης με αποτέλεσμα ο αντίπαλος του να κάνει ουσιαστικά κεφαλιά σε κενή εστία.

Ο Δικέφαλος δεν άφησε την Κηφισιά να χαρεί καθώς τρία λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 78′ ο Κωνσταντέλιας έβγαλε μια μαγική πάσα με τακουνάκι στον Μπάμπα ο οποίος έκανε το γύρισμα, με τον Κάπαν να τη στέλνει άθελά του στα δίχτυα για το αυτογκόλ με το οποίο έγινε το 2-1.