Παναθηναϊκός - Μπράγκα 0-1: Ο Μπρούμα έκανε το όνειρο... εφιάλτη!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για την πρόκριση, με κορυφαίους τους Ιωαννίδη, Βαγιαννίδη, αλλά η Μπράγκα άντεξε κι έφυγε με τη νίκη από το κατάμεστο ΟΑΚΑ. – Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η μάχη για τους ομίλους του Champions League.

Έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό ο Παναθηναϊκός. Μετά από δύο σημαντικές προκρίσεις, επί της Ντνίπρο και της Μαρσέιγ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Μπράγκα, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία της συμμετοχής στους ομίλους του Champions League.

Οι «πράσινοι» πάλεψαν στο «καυτό» ΟΑΚΑ, έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν με μπροστάρηδες δύο ελληνόπουλα, τον Ιωαννίδη και τον Βαγιαννίδη, αλλά δεν βρήκαν αυτό που έψαχναν, δηλαδή το γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα. Αντίθετα, αυτό το γκολ βρήκε ο Μπρούμα στο 83′, με αποτέλεσμα η πορτογαλική ομάδα να περάσει και με δύο νίκες. Όσο για το «τριφύλλι»; Θα συνεχίσει τη φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια στους ομίλους του Europa.

Με τη συμπαράσταση 60 χιλιάδων και πλέον οπαδών τους που γέμισαν το ΟΑΚΑ και δύο αλλαγές στην ενδεκάδα υποδέχθηκαν οι «πράσινοι» τη Μπράγκα στη ρεβάνς του 2-1 της προηγούμενης Τετάρτης.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς διατήρησε στο αρχικό σχήμα τους Ιωαννίδη και Μπερνάρ που είχαν αγωνιστεί στην Πορτογαλία ως αλλαγές, αντί των Σπόραρ και Τζούριτσιτς. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν στα πρώτα λεπτά πιέζοντας ψηλά για να εκμεταλλευθούν πιθανό λάθος, ωστόσο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού εμφανίστηκαν ψύχραιμοι κι έδειξαν να κοντρολάρουν το ρυθμό. Το πιο έντονο χαρακτηριστικό των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης ήταν ο δυναμισμός με τον οποίο έμπαιναν σε κάθε διεκδίκηση οι παίκτες και των δύο ομάδων.

Ο Νιακατέ είδε την πρώτη κίτρινη πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών για σκληρό μαρκάρισμα σε βάρος του Βαγιαννίδη, με τον Ιταλό ρέφερι Ορσάτο, αποφασισμένο να μην αφήσει το παιχνίδι να του ξεφύγει. Στο 14′ ο Ρουίθ γύρισε μέσα στην περιοχή, επιχείρησε να σουτάρει με το αριστερό, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ρούμπεν Πέρεθ και έφυγε εκτός εστίας. Δύο λεπτά αργότερα, σουτ του Βιλένα εκτός περιοχής, έστεθλε τη μπάλα πολύ ψηλά.

Νέα προσπάθεια από τον Παλάσιος αμέσως μετά, με τον Αργεντινό να παίρνει από τον Μαντσίνι και να επιχειρεί τη σέντρα-σουτ που δημιούργησε μπελάδες, αλλά η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία, ενώ στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι είχαν κεφαλιά που έστειλε τη μπάλα ψηλά. Πάνω – κάτω η μπάλα, συνεχείς εναλλαγές στην κατοχή και τα νεύρα στο… κόκκινο.

Στο 21′ σε φάση που έπεσαν κορμιά, ο Ιωαννίδης λίγο έλειψε να βρει τη μπάλα από κοντά και να ανοίξει το σκορ, έπειτα από παλικαρίσια κατεβασιά του Βαγιαννίδη.

Με τους «πράσινους» να φορτώνουν δημιουργικά τη δεξιά τους πλευρά και τους Πορτογάλους να επιχειρούν κάτι ανάλογο από την αριστερή, το παιχνίδι κύλησε με πολύ ένταση μέχρι το ημίωρο.

Στο 31′ ο Τζαλό έκλεψε από τον Πέρεθ, έδωσε μισό γκολ στον Ρουίθ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Μπρινιόλι που έκοψε την πορεία της μπάλας με το αριστερό πόδι, ενώ στη συνέχεια ο Όρτα δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά για να γράψει το 0-1, στην πιο μεγάλη φάση του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στις κλασσικές ευκαιρίες στο 45′ με την κοντινή κεφαλιά του Βαγιαννίδη από εκτέλεση κόρνερ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ματέους.

Δύο λεπτά νωρίτερα ο Γέντβαϊ άφησε τη θέση του στον Σένκεφελντ λόγω τραυματισμού.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους παίκτες της Μπράγκα να επιχειρούν δύο άστοχα σουτ στο διάστημα των καθυστερήσεων, ενώ οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαντσίνι στο 45+7′, σε μια φάση, ωστόσο, που δεν είναι ξεκάθαρο αν υπάρχει ή όχι παράβαση, με το VAR να μην παρεμβαίνει.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την κατοχή μπάλας στο 62-38, αλλά με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιχειρήσει περισσότερες τελικές προσπάθειες.

Ακόμη πιο έντονη πίεση, αλλά…

Αποφασισμένοι να πιέσουν ακόμη περισσότερο επέστρεψαν στο παιχνίδι οι «πράσινοι», με μπροστάρη το… τανκ Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος υπήρχαν στιγμές που τα έβαζε μόνος με όλη την άμυνα της Μπράγκα.

Τα μέτρα προς την επίθεση, ωστόσο, οδήγησαν και σε κάποια αβίαστα λάθη, τα οποία λίγο έλειψε να βάλουν σε μπελάδες τον Μπρινιόλι.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο πάγκος του Παναθηναϊκού έκανε διπλή παρέμβαση. Σπόραρ και Αϊτόρ αντικατέστησαν Ιωαννίδη και Παλάσιος, σε μια προσπάθεια να φρεσκαριστεί η γραμμή κρούσης.

Στο 65′ σε γύρισμα του Μαντσίνι, ο Χουάνκαρ έγινε κάτοχος εντός περιοχής, αλλά δεν είχε στηρίγματα, με αποτέλεσμα να επιλέξει το δεξί σουτ και να κοπεί σε κόρνερ.

Η μεγάλη ζημιά, ωστόσο, έγινε στο 83′ από τον Μπρούμα, ο οποίος έπειτα από λάθος διώξιμο του Μάγκνουσουν, βρέθηκε εντός περιοχής χωρίς αντίπαλο και δεν δυσκολεύθηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Πάνω που οι περισσότεροι θεώρησαν ότι η υπόθεση πρόκριση κάπου εκεί τελείωσε, οι «πράσινοι» βγήκαν ξανά μπροστά κι έχασαν δύο εντυπωσιακές ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό για να ισοφαρίσουν. Αρχικά με τον Τζούριτσιτς που είχε μπει λίγο πριν, έπειτα από γύρισμα του Σπόραρ.

Αμέσως μετά, ο φορ του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να σκοράρει από ευνοϊκή θέση. Μία από αυτές τις δύο ευκαιρίες να είχε πιάσει τόσο, θα ήταν όλα ανοικτά μέχρι το φινάλε. Σα να μην έφτανε αυτό, αποβλήθηκε λίγο πριν από το φινάλε με δεύτερη κίτρινη ο Χουάνκαρ και κάπου εκεί ήρθε το game over…