ΑΕΚ - Άντβερπ 1-2: Χωρίς Λιβάι δεν έπεσε το «οχυρό» Αλντερβάιρελντ

Η ΑΕΚ ήθελε, πάλεψε, έκανε ό,τι μπορούσε για να κάμψει την αντίσταση της Άντβερπ, ωστόσο, η βελγική ομάδα άντεξε αμυντικά και με δύο γκολ στην κόντρα πήρε μαζί της το… σεντόνι του Champions League. – Ισοφάρισε προσωρινά ο Αραούχο, κορυφαίος ο Πινέδα.

Στο κορυφαίο επίπεδο οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Οι φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν με διαφορά μερικών ημερών στο ίδιο έργο θεατές, καθώς όπως και με αντίπαλο τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ η ομάδα τους ζορίστηκε να φτάσει στο γκολ και τελικά βρέθηκε να… κυνηγά στο ματς, έτσι και χθες τα βρήκε πολύ σκούρα με την κλειστή ζώνη άμυνας των Βέλγων και σα να μην έφτανε αυτό δέχθηκε ξανά πρώτη γκολ!

Η άμυνα της Άντβερπ με κορυφαίο του αγώνα τον πολύπειρο Αντερβάιλερντ, κράτησε στα διαστήματα πίεσης της ΑΕΚ, ενώ στην κόντρα η ομάδα του Φαν Μπόμελ εκμεταλλεύθηκε κάθε λάθος των «κιτρινόμαυρων». Πέτυχε ένα γκολ στο 73′, έχασε ένα που δεν χάνεται μερικά λεπτά νωρίτερα κι έφτασε στο στόχο, όχι επειδή ήταν καλύτερη, αλλά επειδή ήταν καλύτερα οργανωμένη και περισσότερο συνεπής στο πλάνο του προπονητή της.

Η ΑΕΚ βρήκε το σκολ της ισοφάρισης στο 90′ με τον συγκινητικό Αραούχο που είχε κάνει το ίδιο και με Ντινάμο στο ίδιο χρονικό σημείο, πίεσε στο δραματικό 7άλεπτο των καθυστερήσεων, αλλά ρίσκαρε περισσότερο απ’ όσο έπρεπε και τελικά το πλήρωσε με το τελικό 1-2 στο 90+5′. Κάτι που σημαίνει πως μετά και τον χθεσινό αποκλεισμό του Παναθηναϊκού η Ελλάδα δεν θα έχει εκπρόσωπο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση…

Με τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης, παρέταξε την ενδεκάδα του ο Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος προτίμησε τον Ρότα για το δεξί άκρο της άμυνας και τον Άμραμπατ μπροστά του. Ο Πόνσε, μάλιστα, ήταν ο πρώτος που βρέθηκε μπροστά στο γκολ στο 16ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε μετά τη σέντρα του Χατζισαφί έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Πολύ δυνατά στο παιχνίδι δεν μπήκε μόνο η ΑΕΚ, στην κατάμεστη OPAP Arena, αλλά και η Άντβερπ!

Οι παίκτες του Φαν Μπόμελ δεν θέλησαν να καθίσουν πάνω στο 1-0 του πρώτου αγώνα και να δώσουν στην Ένωση τη θέση του οδηγού. Πίεσαν πολύ ψηλά από την πρώτη πάσα των «κιτρινόμαυρων» με προφανή σκοπό να μην επιτρέψουν την εύκολη μετάβαση, αλλά και για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις αντεπίθεσης.

Ο ρυθμός ανέβηκε ψηλά από το πρώτο σφύριγμα, οι μονομαχίες ήταν πολύ δυνατές σε όλο το γήπεδο, ενώ σε καταστάσης έντονου πρέσινγκ, οι παίκτες και των δύο ομάδων προτίμησαν την εύκολη λύση της μακρινής πάσας, από το να ρισκάρουν απώλεια της μπάλας. Δύναμη στη δύναμη, λοιπόν, πολύ τρέξιμο και ένταση χαρακτήρισε το παιχνίδι, με τον Πόνσε να φτάνει και δεύτερη φορά κοντά στο γκολ, αλλά ο αντίπαλος κίπερ ήταν σε ετοιμότητα.

Οι παίκτες του Αλμέιδα ανέβαζαν στροφές όσο περνούσε η ώρα κι έγερναν προς το μέρος τους την εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι Βέλγοι, ωστόσο, δεν έδειξαν διάθεση να καθίσουν… φρόνιμα. Σε κάθε μικρή ή μεγάλη ευκαιρία, έψαχναν την κόντρα στο ξέφωτο, ωστόσο, οι επιστροφές των γηπεδούχων ήταν ικανοποιητικές.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε μετά το ημίωρο, έφερε τη μπάλα στο επιθετικό τρίπο, πολιόρκησε την Άντβερπ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δέκα παίκτες μονίμως πίσω από τη μπάλα και μόνο έναν κοντά στη σέντρα, προκειμένου να απειλήσει σε πιθανή κόντρα. Λογικό ήταν η έλλειψη κενών χώρων να ζορίσει τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι επιχείρησαν και κάποια άστοχα σουτ με Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ.

Από εκεί που σταμάτησαν επέστρεψαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες για το β’ μέρος, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Μπιτέ και την Άντβερπ να αμύνεται μαζικά, αλλά να εκδηλώνει και πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις. Η Ένωση ακούμπησε το γκολ στο 53′, αλλά ο πανταχού παρών Αντερβάιρελντ απομάκρυνε ως από μηχανής Θεός την σέντρα-ξυραφιά του κορυφαίου της αναμέτρησης Πινέδα.

Λίγο αργότερα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία που δεν χάνεται, όταν ο Μούγια βρήκε τη μπάλα μπροστά του προ κενής εστίας, αλλά αστόχησε από απόσταση 30 πόντων για να γράψει το 0-1.

Αυτό, ωστόσο, έγινε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 73′ όταν ο Ρότα έχασε τον προσωπικό του αντίπαλο από εκτέλεση πλαγίου εκείνος μπήκε περιοχή έφτασε ως την τελική γραμμή για να δώσει έτοιμο γκολ στον Κερκ που δεν αστόχησε για να ανοίξει το σκορ.

Με τρεις αλλαγές απάντησε ο Αλμέιδα. Έριξε στον αγώνα Γιόνσον, Πισάρο και Μάνταλο σε μια προσπάθεια να τα φέρει όλα τούμπα μέχρι το φινάλε. Ο Αραούχο στο 90′ έλυσε αρχικά τον γόρδιο δεσμό με το ισοφάρισης, αλλά η τελευταία κουβέντα άνηκε στους Βέλγους.

Την ώρα, ωστόσο, που όλη η ΑΕΚ ήταν μπροστά για το 2ο γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, μια έξυπνη πάσα και μία ακόμη καλύτερη κούρσα έφερε το 1-2…