Λίβερπουλ: Το... δώρο του Σα και ο αδιανόητος Σαλάχ στην ανατροπή των reds με Γουλβς

Μο Σαλάχ

Με τον πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να νικιέται στην κλειστή του γωνία και τον Σαλάχ να μετατρέπεται από σκόρερ σε τέλειο δημιουργό με 2+1 ασίστ η Λίβερπουλ κέρδισε 3-1 εκτός έδρας τη Γουλβς.

Η Λίβερπουλ τα χρειάστηκε αλλά τελικά έφτασε σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Γουλβς με 3-1. Στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Χι-Τσαν μόλις στο 7′. Στην επανάληψη βελτιώθηκε και αφού ισοφάρισε με τον Γκάκπο στο 55′ μετά από ασίστ του Σαλάχ έφερε τα πάνω κάτω (1-2) με κοντινό πλασέ του Ρόμπερτσον (85′) από τη μικρή περιοχή και δεξιά (ξανά μετά από ασίστ του Αιγύπτιου φορ) στην κλειστή γωνία του Ζοζέ Σα.

Το τελικό 1-3 στο «Μολινό» διαμόρφωσε στο 90+1‘ ο Έλιοτ με τη… συνδρομή του Μπουένο μετά από νέα δημιουργία του Μο Σαλάχ όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο! Ακριβώς γι’ αυτό το 3ο γκολ έχει χρεωθεί επισήμως από την Premier League ως αυτογκόλ του παίκτη της Γουλβς και όχι ως γκολ του Έλιοτ. Τυπικά λοιπόν δεν μετριέται ως 3η ασίστ η ενέργεια του Σαλάχ στο γκολ αυτό.