Στους ομίλους της διοργάνωσης μετά από ματς με διπλή ανατροπή η Γιούνγκ Μπόις

Σ’ ένα τρομερό παιχνίδι στην Ουγγαρία, όπου το προβάδισμα άλλαξε τρεις φορές χέρια, η Γιούνγκ Μπόις επικράτησε με 3-2 της Φερεντσβάρος και πήρε το «εισιτήριο» για τους ομίλους την ώρα που η Μάλμε ηττήθηκε από την Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία με 2-1 αλλά εξασφάλισε την πρόκριση.

Η Λουντογκόρετς έπρεπε να κερδίσει με διαφορά τριών γκολ τη Μάλμε για να προκριθεί και ξεκίνησε ιδιαίτερα…ζεστά με τον Νεντιάλκοφ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 10′, όταν η μπάλα έκατσε μπροστά του έξω από την μικρή περιοχή, μετά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ. Η ομάδα του Γιον Νταλ Τόμασον «απάντησε» άμεσα με τον Ρίεκς στο 16′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR λόγω οφσάιντ.

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες έχασαν από έναν παίκτη λόγω τραυματισμού. Για τους Βούλγαρους αποχώρησε ο Καούλι στο 31′ με τον Γιάνκοβ να μπαίνει στη θέση του και για τους Σουηδούς ο Νταχλίν στο 40′, με τον Ντιαβαρά να παίρνει τη θέση του. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, η Μάλμε ισοφάρισε σε 1-1 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιρμάντσεβιτς στο 42′.

Ο Πιέρρος Σωτηρίου αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του στο 60ο λεπτό βάζοντάς τη μπροστά με 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά οι Βούλγαροι δεν κατόρθωσαν να βρουν ένα ακόμη γκολ για να στείλουν το ματς έστω στην παράταση.

Η Φερεντσβάρος μπήκε στο αποψινό παιχνίδι στη Γκρουπάμα Αρένα ενάντια στη Γιούνγκ Μπόις όντας ένα γκολ πίσω από το 3-2 του πρώτου αγώνα στην Ελβετία. Και σαν να μην έφτανε αυτό έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Ζέσιγκερ με κεφαλιά από κόρνερ του Σιέρο.

Οι Ούγγροι «αγρίεψαν» μπροστά στον έντονο πλέον κίνδυνο του αποκλεισμού και αντέδρασαν εμφατικά. Πρώτα, ο Γουινγκό ισοφάρισε σε 1-1 στο 18′ πλασάροντας προ κενής εστίας κι εννιά λεπτά αργότερα, ο Μμαέ έκανε το 2-1 με κεφαλιά από κόρνερ του Ουζούνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιούνγκ Μπόις ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2 χάρη σε γκολ του Φάσναχτ στο 56ο λεπτό με τελείωμα από τα όρια της μικρής περιοχής. Στο 64′ ο Λαϊντουνί άφησε τη Φερεντσβάρος με δέκα παίκτες, αφού είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Στο 72′ οι Ελβετοί έχασαν τεράστια ευκαιρία για να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση, όταν ο Σιεμπατσό αστόχησε σε πέναλτι. Όμως, ότι δεν κατάφερε ο Αμερικανός επιθετικός, το πέτυχε στο 90+3′ ο Μαμπιμπί, μόλις οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο υπογράφοντας…φαρδιά-πλατιά το 3-2 και κατ’ επέκταση την πρόκριση της Γιούνγκ Μπόις.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Μπενφίκα κράτησε το 0-0 στην Ολλανδία απέναντι στην Αϊντχόφεν, παρ’ ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 32′ λόγω αποβολής του Λούκας Βερίσιμο και χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Βλαχοδήμου εξασφάλισε την πρόκριση στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League.