Ολυμπιακός - Φράιμπουργκ 2-3: Κρίμα κι άδικο! Τον «γονάτισαν» ατυχία, αδικία και διαιτητής-καρμανιόλα!

Κόντρα σε ατυχία, αδικία κι έναν διαιτητή-καρμανιόλα, ο Ολυμπιακός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, έχασε τεράστιες ευκαιρίες αλλά λύγισε τελικά απέναντι στους Γερμανούς που είχαν καλύτερο παίκτη τον Ολλανδό ρέφερι – Χάρισε κόκκινη κι ένα γκολ στη Φράιμπουργκ!

Κρίμα κι άδικο να φεύγει ηττημένος από το γήπεδο ο Ολυμπιακός στην αναμέτρησή του με τη Φράιμπουργκ! Κόντρα στην ατυχία του, έναν διαιτητή-καρμανιόλα και ορισμένα προσωπικά λάθη οι «ερυθρόλευκοι» λίγο έλειψε να φτάσουν ακόμη και στη νίκη, αλλά όσο κι αν πάλεψαν, η προσπάθειά τους δεν έφτασε. Με κορυφαίο παίκτη τον Ολλανδό διαιτητή Λίντχουτ, ο οποίος αρνήθηκε κόκκινη στον Σάλαι, ενώ αντί να δώσει επιθετικό φάουλ έδειξε κόρνερ στη φάση του 2-3, οι παίκτες του Μαρτίνεθ έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, ωστόσο, δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το τόσο ψηλό εμπόδιο. Κρίμα η τεράστια θέληση και οι δύο γκολάρες του Ελ Καμπί που ισοφάρισε δύο φορές προσωρινά.

Την καλή του ευρωπαϊκή ενδεκάδα προτίμησε ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, επαναφέροντας στο αρχικό σχήμα τον Μπιέλ, αντί του Ποντένσε που έμεινε στον πάγκο για να δώσει φρεσκάδα στη διάρκεια της αναμέτρησης. Στόχος του η καλύτερη δυνατή χημεία και ομοιογένεια κυρίως στο δημιουργικό σκέλος. Το ξεκίνημα θα μπορούσε να είναι ονειρεμένο, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Φορτούνης εκμεταλλεύθηκε λάθος εντός περιοχής και πάσαρε στον αμαρκάριστο Ελ Καμπί, ο οποίος, όμως, προ κενής εστίας σούταρε πάνω στα πόδια αμυντικού.

Ήταν μια ευκαιρία από αυτές που λέμε ότι δεν χάνονται κι όμως χάθηκε. Σα να μην έφτανε αυτό το όνειρο του γρήγορου γκολ έγινε… εφιάλτης, όταν σε λάθος γύρισμα του Φρέιρε προς τον Πασχαλάκη, ο οποίος άργησε να βγει από την εστία του, ο Σάλαϊ μπήκε ανάμεσά τους κι έγραψε με άνεση το 0-1 μόλις στο 9′.

Δύο πανομοιότυπες φάσεις με σοβαρά λάθη στην άμυνα, στην πρώτη ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε κι αντί να μπει μπροστά στο σκορ βρέθηκε να κυνηγάει από το… πουθενά. Λίγο πριν τη συμπλήρωση 20 λεπτών, ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Ολλανδός διαιτητής Λίντχουτ, αντί να δείξει (κίτρινη ή κόκκινη) κάρτα και φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής για αγκωνιά του Σάλαϊ στον Έσε, δεν έδωσε ούτε φάουλ. Απόρροια αυτού του χτυπήματος που ο διαιτητής – καρμανιόλα και ο VARίστας αγνόησαν παρά τις παρακλήσεις του Μαρτίνεθ να γίνει on field review, ήταν ο πιτσιρικάς Αργεντινός να γίνει αναγκαστική αλλαγή λόγω αιμορραγίας και με εμφανή τα σημάδια του χτυπήματος στο πρόσωπό του! Στη θέση του πέρασε στο 23′ ο Ιμπόρα.

Κόντρα σε όλους και σε όλα, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τεράστια ψυχικά αποθέματα, συνέχισαν να τρέχουν, να πιέζουν, να παλεύουν κάθε φάση, με τη μπάλα τελικά να τους δικαιώνει στο 40′. Ο Φορτούνης συνεργάστηκε με τον Ροντινέι από δεξιά, ο Βραζιλιάνος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, Μασούρας και Ελ Καμπί, κινήθηκαν στη μπάλα, με τον Μαροκινό να τη στέλνει στα δίχτυα για το 1-1 μέσα σε αποθέωση.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μασούρας έκλεψε τη μπάλα εκτός περιοχής, ο κίπερ της Φράιμπουργκ έδιωξε με το πόδι η μπάλα κατέληξε στον Ελ Καμπί, ο οποίος, όμως, στην κίνηση σούταρε άστοχα. Τεράστια διπλή ευκαιρία για το 2-1 πριν από την ανάπαυλα.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρέτσος πάτησε τον Ντόαν, ο Ιάπωνας έπεσε θεαματικά στο χορτάρι και ο Ολλανδός ρέφερι έδειξε το σημείο του πέναλτι, σε μια φάση που ήταν αποκλειστικά στην κρίση του, καθώς δεν υπάρχει κανονισμός που θα λέει ότι το πάτημα αποτελεί υποχρεωτικά παράβαση…

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 45+6′ ο Γκρίφο, ο οποίος πέρασε τη μπάλα από το μάτι της βελόνας, παρά την εντυπωσιακή εκτίναξη του Πασχαλάκη για το 1-2. Όλα στραβά κι ανάποδα…

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους πήρε θέση ο Ποντένσε αντί του Μπιέλ, ενώ από το 60′ με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να κυνηγά την ισοφάριση, πήρε θέση και ο Γιόβετιτς αντί του Μασούρα. Στο 48′ ο Ιμπόρα λίγο έλειψε να σκοράρει με το κεφάλι έπειτα από ασταθή επέμβαση του κίπερ της γερμανικής ομάδας.

Ο Σαλάι που συνέχισε να χτυπάει όποιον έβρισκε στο διάβα του, είδε τελικά την κίτρινη στο 68′ που υπό νορμάλ συνθήκες θα τον έστελνε στα αποδυτήρια, αν είχε δει κάρτα και στην ξεδιάντροπη αγκωνιά στον Έσε από το 18ο λεπτό.

Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 75′ με τον Ελ Καμπί να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να τη σπρώχνει στα δίχτυα έπειτα από ενέργεια του Φορτούνη.

Ο Ολλανδός ρέφερι, ωστόσο, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Αντί να δώσει φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού στο 85′ σε προβολή σε βάρος του Ποντένσε, του έδειξε κίτρινη για διαμαρτυρία και κόρνερ από το οποίο προήλθε στο 86′ το 2-3 με σκόρερ τον Φίλιπ

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιόβετιτς άγγιξε την ισοφάριση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.