Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-2: «Κιτρινόμαυρη» ανατροπή και μεγάλο διπλό στη Λεωφόρο!

Με τον Πινέδα MVP και σκόρερ, η ΑΕΚ απάντησε στο γκολ του Τζούρισιτς και πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό, βάζοντας «φωτιά» στο πρωτάθλημα. Ο Τσούμπερ το άλλο «κιτρινόμαυρο» γκολ.

Το ντέρμπι ήταν γεμάτο πριν από τη σέντρα και στα πρώτα του λεπτά. Πριν λόγω του πανό που προκάλεσε την εύλογη αντίδραση της ΑΕΚ, η οποία απείλησε με αποχώρηση.

Στα πρώτα του λεπτά γιατί είχαμε γκολ, ευκαιρία και σοβαρό τραυματισμό. Αυτός ήταν που έφερε την πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Γιοβάνοβιτς που είδε τον Μάγκνουσον να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο προτού καλά-καλά αρχίσει το ματς, βάζοντας στη θέση του τον Γεντβάι.

Λίγο μετά, στο 10ο λεπτό κι αφού οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα και να βρουν τα πατήματά τους, ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα εκπληκτικό γκολ από τον Τζούρισιτς για το 1-0.

Συγκεκριμένα, ο Ιωαννίδης τροφοδότησε τον Σέρβο στη γωνία της περιοχής από τα δεξιά και αυτός με απίθανο τελείωμα από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία και στον ουρανό των διχτύων του Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ πήγε να απαντήσει αμέσως μετά, χάνοντας μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος νικήθηκε από τον Μπρινιόλι.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν σε ιδιαίτερα υψηλό τέμπο με την ΑΕΚ να παρασέρνει τους γηπεδούχους σε αυτό, ενώ ο τρόπος πίεσης των παικτών του Αλμέιδα δημιουργούσε προβλήματα στη δημιουργία του Παναθηναϊκού. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Σένκεφελντ ήταν αυτός που αρκετές φορές κατέβαζε την μπάλα προσπαθώντας να δημιουργήσει προϋποθέσεις επίθεσης για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ, μετά το 1-0, ανέβασε την ένταση και ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και αν δεν ήταν ο Μπρινιόλι θα μπορούσε να σκοράρει νωρίτερα από το 36ο λεπτό και το τέρμα του Τσούμπερ που ήρθε ως φυσική εξέλιξη της συνολικής εικόνας της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος, στα πρώτα του λεπτά, η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε με την ΑΕΚ να παίζει πιο ορθολογικά και να φτάνει πιο εύκολα στην αντίπαλη άμυνα. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε κυρίως με μεγάλες μεταβιβάσεις, προσπαθώντας να βγει μπροστά, οι οποίες δεν αποτελούσαν πρόβλημα για τους «κιτρινόμαυρους».

Το πρόβλημα για την ΑΕΚ ήταν η αποχώρηση του Κάλενς και η είσοδος του Σιμάνσκι, με τον Αλμέιδα να βλέπει ξανά την ίδια άμυνα όπως αυτή της πρόσφατης αναμέτρησης με την Μπράιτον στην Αγγλία. Πρόβλημα γιατί ο Κάλενς τα είχε πάει εξαιρετικά απέναντι στον Ιωαννίδη.

Ο χρόνος κυλούσε με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει την ένταση της ΑΕΚ, θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμό. Η Ενωση, όμως, διατήρησε την εξαιρετική της εικόνα σε φάση επίθεσης και σε μία από αυτές ήρθε η ανατροπή έστω και με καθυστέρηση για έλεγχο του VAR για οφσάιντ. Μετά από ωραία ανάπτυξη από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Πινέδα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 70ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε τους φιλοξενούμενους για το 2-2 με δύο κεφαλιές σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, με τους Ιωαννίδη και Αράο να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να φέρουν ξανά την ισορροπία στο παιχνίδι.

Ο Γιοβάνοβιτς έψαχνε τις λύσεις και τις απαντήσεις, κάνοντας κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει. Έριξε στο ματς τον Σπόραρ, κρατώντας και τον Ιωαννίδη μέσα, ελπίζοντας πως έτσι θα έρθουν πιο εύκολα οι φάσεις για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός δεν πήρε κάτι κυρίως λόγω του τρόπου παιχνιδιού της ΑΕΚ που δεν κλείστηκε και διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα, φεύγοντας με το διπλό από το γήπεδο της Λεωφόρου. Η Ενωση μείωσε τη διαφορά στη βαθμολογία από τον Παναθηναϊκό στον πόντο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (3΄λ.ρ. Γεντβάι), Χουάνκαρ (79΄ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (70΄ Αράο), Βιλένα, Τζούριτσιτς (71΄ Παλάσιος), Μαντσίνι (78΄ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Κάλενς (59΄λ.τρ. Σιμάνσκι), Μοχαμάντι (75΄ Μάνταλος), Γαλανόπουλος (63΄ Πισάρο), Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (63΄ Γιόνσον), Τσούμπερ, Γκαρσία (75΄ Αραούχο)