PLAYOFFS CHAMPIONS LEAGUE: Στους ομίλους Σαχτάρ Ντόνετσκ, Σερίφ Τιρασπόλ και Σάλτσμπουργκ

Μεγάλη πρόκριση πήρε η Σαχτάρ Ντόνετσκ επί της Μονακό, με τους Ουκρανούς να μπαίνουν στους ομίλους με αυτογκόλ του Αγκιλάρ στο 114΄της παράτασης. Εύκολες προκρίσεις για τη Σάλτσμπουργκ που καθάρισε το ματς με νίκη επί της Μπρόντμπι από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ίδιο έπραξε και η Σερίφ Τιρασπόλ του Κολοβού και του MVP Γιώργου Αθανασιάδη που έμεινε στο 0-0 με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ και πανηγύρισε την είσοδο στους ομίλους του UEFA Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Φανταστικό παιχνίδι στην Ουκρανία με τέσσερα τέρματα, παράταση και τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ πήρε την πρόκριση για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, χάρη στο αυτογκόλ του Αγκιλάρ στο 114΄της παράτασης. Μοιραίος ο Μπεν Γιεντέρ που μπορεί να σκόραρε δύο τέρματα για τη Μονακό, όμως έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς.

Στο Ζάγκρεμπ η Σέριφ Τιρασπόλ του Κολοβό και του ΜVP Αθανασιάδη πήρε την πρόκριση στη λευκή ισοπαλία με την Ντινάμο , ενώ στη Δανία η Σάλτσμπουργκ πήρε την πρόκριση με νίκη επί της Μπρόντμπι με 2-1 και στο δεύτερο αγώνα.

Το πιο σημαντικό ματς της βραδιάς διεξήχθη στην Ουκρανία. Η Μονακό έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στη Γαλλία με 0-1 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς μπήκε από το πρώτο λεπτό αποφασισμένη και με σκοπό να πάρει την πρόκριση. Πρωταγωνιστής ο Μπεν Γιεντέρ. Ο επιθετικός των Μονεγάσκων το πήρε πάνω του και με δύο γκολ στο 18΄και στο 39 έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο 31χρονος επιθετικός σπατάλησε στη συνέχεια δύο τεράστιες ευκαρίες να δώσει προβάδισμα με τρία τέρματα στην ομάδα του, όμως ο Πιάτοφ του είπε όχι και στις δύο περιπτώσεις. Το σύνολο του Νίκο Κόβατς ήταν καλύτερο και συνέχισε να χάνει ευκαρίες κάτι που κόστισε στην ομάδα του, καθώς στο 74΄ο Μάρλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σκόραρε με όμορφο πλασέ. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με τους Ουκρανούς να έχουν περισσότερα ψυχικά αποθέματα. Η Σαχτάρ πίεζε και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοσή της με αποτέλεσμα να οδηγεί τη Μονακό σε λάθη. Έτσι, στο 114΄ ο Αγκιλάρ πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ, με τους Ουκρανούς να παίρνουν την πρόκριση και τη Μονακό να μένει εκτός ομίλων του UEFA Champions League

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε η Σάλτσμπουργκ την υπόθεση πρόκριση απέναντι στην Μπρόντμπι. H ομάδα του Ματίας Γιάισλε πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Μπρόντμπι και μέσα σε ένα δεκάλεπτο έσβησε οποιαδήποτε ελπίδα είχαν οι Δανοί. Οι «ταύροι» που ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4΄με τον Σέσκο. Πριν καν καταλάβουν τι έγινε οι παίκτες του Φρεντέρικσεν δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Άαρονσον στο 10ο λεπτό. Κάπου εκεί η πρόκριση κρίθηκε με τους αυστριακσούς να φαίνεται πως θα πάρουν εύκολα το εισητήριο για τους ομίλους. Κάπου εκεί όμως ήρθε το γκολ του Μάκχσο στο 62΄που έβαλε ξανά την Μπρόντμπι στο ματς. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα με τους Αυστριακούς να παίρνουν την πρόκριση

Μπορεί στο πρώτο ματς στη Μολδαβία να μην είχε καμία αντίδραση η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και να έχασε με κάτω τα χέρια, στο ματς στην Κροατία όμως υπήρχε διαφορετικό σκηνικό. Η ομάδα του Νταμίρ Κρζναρ είχε τα ηνία του αγώνα απέναντι στην Σερίφ Τιρασπόλ και τις καλύτερες ευκαιρίες από το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να μετουσιωθεί η ανωτερότητά της. Η ομάδα του Κολοβού και του εξαιρετικού Αθανασιάδη που αγωνίστηκαν βασικοί, κράτησε ανέπαφη την εστία της και πέρασε στους ομίλους του UEFA Champions League πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη της παρουσία στη διοργάνωση.