Ολυμπιακός: Έχει δικό του σούπερ... ήρωα

Με τέσσερα γκολ και τρεις ασίστ σε 352 αγωνιστικά λεπτά συμμετοχής ο Ντάνιελ Ποντένσε σπάει τα κοντέρ και τρελαίνει κόσμο. Γράφει ο Σπύρος Γρομητσάρης στην Sportday του Σαββάτου (7/10)

Κρίμα. Πολύ κρίμα. Πιο κρίμα δεν γίνεται. Αυτή η εμφάνιση του Ντάνιελ Ποντένσε να μη συνοδεύεται από μία εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού για να έχει να τη θυμάται κι ο ίδιος και το κλαμπ. Τα έκανε… μαντάρα στο φινάλε η ομάδα του Πειραιά προχθές στη Σερβία και μαζί με την αποβολή του διαιτητή στον Ντόη έβαλε σε θέση κυνηγημένου τον Ολυμπιακό, που είχε στα χέρια του τη νίκη προηγούμενος με 2-0 με τη συ πλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ είναι πραγματικά απίθανος κι οι επιδόσεις του αποκτούν μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς πως ήρθε εντελώς ανέτοιμος στον Ολυμπιακό το τελευταίο βράδυ των μεταγραφών και παραμένει ανέτοιμος ακόμα και τώρα, αφού υπάρχει αρκετός δρόμος να καλύψει. Τι έχει κάνει ως τώρα αυτός ο σούπερ ήρωας (super-hero)… τσέπης;

Με 4 γκολ και 3 ασίστ σε μόλις 352 αγων στικά λεπτά σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ αποδεικνύεται καταλυτικός. Ειδικά το πιο πρόσφατο τετραήμερο από Γιάννενα και ΠΑΣ σε Σερβία και Μπάτσκα Τόπολα είναι απίθανο.

Εβαλε τα δύο πρώτα γκολ στα Γιάννενα (0-3 τελικό σκορ) και καθάρισε το ματς. Μάλιστα, με λίγη προσοχή, η ασίστ (στον Μασούρα στο 0-1) και το γκολ του προχθές θα είχαν χαρίσει ένα άλλο υπερπολύτιμο τρίποντο. Είναι ξεκάθαρο ότι μετά και τη νέα διακοπή ο Ντάνιελ Ποντένσε θα είναι πιο έτοιμος αφού θα έχει καλύψει κι άλλο απ’ το χαμένο έδαφος. Αφού το πρώτο ματς θα είναι ένα κλασικό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό είναι ξεκάθαρο ότι θα έχει πολύ υψηλό κίνητρο και προσωπικά για να βοηθήσει τα μέγιστα