ΑΕΚ - Παναιτωλικός 3-0: Η άμυνα «καθάρισε» και για την... επίθεση!

Ένα τσουβάλι ευκαιρίες δημιούργησαν οι «κιτρινόμαυροι» για να κάμψουν τις περιορισμένες ενστάσεις του Παναιτωλικού, αλλά χρειάστηκε να σκοράρουν αμυντικοί -Βίντα, Ρότα και Μουκουντί- για να έρθει το «τρίποντο». – Κορυφαίος ο Ελίασον με δύο ασίστ.

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε η ΑΕΚ, καθώς έλειψαν οι Λιβάι, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, με νέο προπονητή, τον Γιάννη Πετράκη, ο Παναιτωλικός, αλλά λίγο πολύ οι περισσότεροι είχαν στο μυαλό τους μια εικόνα για το πως θα κυλήσει το ματς. Κι έτσι κύλησε. Η ομάδα του Αλμέιδα μπήκε ορμητικά από το πρώτο λεπτό κι επιχείρησε να πνίξει τους φιλοξενούμενους. Η μπάλα μεταφέρθηκε γρήγορα στο επιθετικό τρίτο και οι ευκαιρίες άρχισαν να χάνονται η μία πίσω από την άλλη. Δύο φορές απείλησε ο Μάνταλός μέσα σε διάστημα τριών λεπτών.

Με κύριους εκφραστές στο δημιουργικό σκέλος τους Ελίασον, Πινέδα κι εκτελεστές όλους τους… υπόλοιπους, οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν καμιά 20αριά φορές στην περιοχή του Καπίνο, χωρίς να βρουν δίχτυα.

Πάνω που πέρασε το μισάωρο και οι παίκτες του Παναιτωλικού άρχισαν να πιστεύουν ότι πέρασαν την πρώτη δύσκολη πίστα της αναμέτρησης, ο Βίντα έκανε του… κεφαλιού του και από κόρνερ του Ελίασον, έλυσε τον γόρδιο δεσμό.

Δύο λεπτά αργότερα, πάλι από ενέργεια του Ελίασον ο Ρότα μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για να πάνε οι δύο αντίπαλοι με το 2-0 στα αποδυτήρια.

Το μόνο ενθαρρυντικό για την ομάδα του Αγρινίου ήταν ότι έκανε δύο αξιοπρεπείς τελικές στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.

Σε αυτό το διάστημα, ωστόσο, ο Παναιτωλικός θα δεχόταν κι άλλο τέρμα αν ήταν λίγο πιο εύστοχος ο Αραούχο.

Δυναμικά επέστρεψαν στο τερέν οι γηπεδούχοι, με τον Παναιτωλικό να μετατρέπει τη διάταξή του σε 5-3-2, προκειμένου να κλείσει τους διαδρόμους προς την περιοχή του Καπίνο. Η μπάλα συνέχισε να κινείται στο μισό των φιλοξενουμένων, αλλά σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Πετράκη επιχείρησαν να φανούν κι επιθετικά, επενδύοντας στην πιο γρήγορη μετάβαση.

Με την ΑΕΚ να μειώνει στροφές από το 55ο λεπτό, κλασικές ευκαιρίες δεν υπήρξαν, παρά μόνο μια επικίνδυνη επίσκεψη του Παναιτωλικού με τον Στάνκοβιτς, ωστόσο, να δείχνει τα αντανακλαστικά του.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε ξανά από έναν αμυντικό. Έπειτα από κόρνερ του Άμραμπατ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μουκουντί για να τη σπρώξει από κοντά στα δίχτυα.