Aστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 0-3: Τσούμπερ και Ελίασον... καθάρισαν για την «'Ένωση»

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε, όμως η ποιότητα του Τσούμπερ αλλά και η αριθμητική υπεροχή μετά την αποβολή του Καστάνιο απλοποίησαν τα πράγματα για την «Ένωση», που πέρασε από την έδρα του Αστέρα στην Τρίπολη με 0-3.

Η ΑΕΚ χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε τη νίκη με στην Τρίπολη επί του Αστέρα με 0-3 με τα γκολ των Ελίασον (45+4′), Μοχαμάντι (77′) και Τσούμπερ (86′) και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή και περιμένει το ντέρμπι αιωνίων.

Εξαιρετικός ο Τσούμπερ έφτιαξε ό, τι ποιοτικό έκανε η ΑΕΚ στην επίθεση με την ασίστ στον Ελίασον στο τέλος του πρώτου μέρους αλλά, την κερδισμένη αποβολή του Αστέρα, που ξεσήκωσε αντιδράσεις από τους γηπεδούχους, αλλά και το τρίτο γκολ που πέτυχε ο ίδιος.

Η ομάδα του Ράσταβατς στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο, δεν άφησε την «Ένωση» να δημιουργήσει, έχασε μοναδικές ευκαιρίες με Καλτσά και Ρεγκίς για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, όμως το γκολ του Ελίασον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αλλά και η αποβολή του Καστάνιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλάξαν τα δεδομένα.

Λάθη Χατζισαφί – Χαμένες ευκαιρίες για Αστέρα – Κομβικός Τσούμπερ

Ο Αλμέιδα μετά και τις απουσίες, ξεκίνησε την ομάδα του με τον Κάλενς μαζί με τον Βίντα στο κέντρο της άμυνας, τους Σιμάνσκι και Γιόνσον ως αμυντικά χαφ για να έχει ασφάλεια στα μετόπισθεν, τον Μάνταλο μπροστά τους, αριστερά τον Τσούμπερ, στην άλλη πλευρά τον Ελίασον και στην κορυφή τον Αραούχο.

Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα η ΑΕΚ έψαχνε τα πατήματά της στο γήπεδο, με τον Αστέρα να κλείνει τους χώρους και να μην αφήνει τους φιλοξενούμενους να αναπτυχθούν. Το πρώτο σουτ σουτ ματς έγινε από τον Τσούμπερ στο 7′, όμως μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, με τις μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία, όμως ο Αστέρας απειλούσε περισσότερο και σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Καλτσά, μετά από ισάριθμα λάθη του Χατζισαφί.

Στο 23′ ο επιθετικός των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε τα λάθος του Ιρανού, πάτησε περιοχή όμως το δυνατό σουτ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς, ενώ δύο λεπτά μετά και πάλι ο Καλτσάς πήρε την μπάλα μετά από αδυναμία του Χατζισαφί να διώξει, όμως το πλασέ πέρασε δίπλα από την εστία.

Η ΑΕΚ δεν πατούσε καλά, έψαχνε τον τρόπο να δημιουργήσει με βαθιές μπαλιές σε Ελίασον και Ρότα που είχαν υπερφορτώσει τη δεξιά πλευρά, χωρίς όμως να φτιάξουν κάτι ουσιαστικό. Η ομάδα του Ράσταβατς είχε καλή αμυντική συμπεριφορά, ενώ το τρίτο λάθος του Χατζισαφί δεν κόστισε, καθώς ο Ρεγκίς νικήθηκε σε τετ- α -τετ από τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ δεν έβρισκε τρόπο να απειλήσει, όμως λίγο πριν σφυρίξει ο Σιδηρόπουλος για το ημίχρονο, ο Τσούμπερ που ήταν ο κύριος εκφραστής στην επίθεση της «Ένωσης», μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στο Ελίασον που πλάσαρε στο 45+4′ τον Παπαδόπουλο εξ’ επαφής για να δώσει προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Αποβολή Καστάνιο – Άλλαξαν οι ισορροπίες – Αντιδράσεις από πάγκο και παίκτες

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον Αστέρα, καθώς μετά από σύγκρουση του Καστάνιο με τον Τσούμπερ που έφευγε στην αντεπίθεση, ο παίκτης των γηπεδούχων είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο 52‘.

Μάλιστα η αποβολή ξεσήκωσε αντιδράσεις από πλευράς γηπεδούχων, αφού υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Αστέρα αλλά και τους ποδοσφαιριστές, ενώ αποβλήθηκε και μέλος από τον πάγκο της ομάδας από τον Σιδηρόπουλο.

Η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά επέβαλλε τον ρυθμό της, ο Αστέρας έμεινε χαμηλά λόγω συνθηκών, όμως η ομάδα του Αλμέιδα δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Ο Ράσταβατς είχε στήσει καλά τους ποδοσφαιριστές του και η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα στημένο για να σκοράρει το δεύτερο τέρμα της και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς.

Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ στο 77′ με τον Μοχαμάντι που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα πριν να σκοράρει για το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, ο Τσούμπερ όμως φύλαγε και το κερασάκι, καθώς με δικό του πλασέ στο 86′ έξω από την περιοχή, ολοκλήρωσε την εξαιρετική εμφάνισή του διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.