Μαρσέιγ - ΑΕΚ 3-1: Μοιραίος Στάνκοβιτς και... πέναλτι λύγισαν την «Ένωση» στο Βελοντρόμ

Ένα τραγικό λάθος του Στάνκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο κόστισε στην ΑΕΚ, που ηττήθηκε με 3-1 στο Βελοντρόμ από την Μαρσέιγ και βίωσε την πρώτη της ήττα στο Europa League.

Η ΑΕΚ πλήρωσε το λάθος του μοιραίου Στάνκοβιτς αλλά και την αυστηρότητα του διαιτητή της αναμέτρησης και ηττήθηκε με 3-1 στο Βελοντρόμ από την Μαρσέιγ.

Δύο πέναλτι για την ομάδα του Γκατούζο, που άλλαξαν τις ισορροπίες σε ένα σημείο στο δεύτερο μέρος, όπου η «Ένωση» είχε πάρει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση μετά το γκολ της ισοφάρισης του Πινέδα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την προσπάθειά τους ακόμη και με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Στάνκοβιτς, όμως δεν τα κατάφεραν.

Δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να πιέζουν αρκετά στην πρώτη μπάλα. Η Μαρσέιγ ούσα γηπεδούχος είχε την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να βγάλει αρκετές καλές στιγμές με τον Εντιαγέ κύριο εκφραστή, με τον Στάνκοβιτς να λέει όχι σε δύο περιπτώσεις.

Η ΑΕΚ που ξεκίνησε χωρίς τον Πόνσε αλλά με τον Τσούμπερ στην κορυφή της επίθεσης έμοιαζε ασύνδετη, χωρίς να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις. Η Μαρσέιγ συνέχισε να παίζει σε υψηλή ένταση και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βιτίνια στο 27′, μετά από παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, σε μία φάση που ο σκόρερ φάνηκε να σπρώχνει τον Βίντα, με το γκολ να εξετάζεται στο VAR και να μετρά εν τέλει, ξεσηκώνοντας αντιδράσεις από πλευράς «κιτρινόμαυρων».

Στα επόμενα λεπτά η «Ενωση» προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν υπήρχε κάποιο σημείο αναφοράς μεσοεπιθετικά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα, η Μαρσέιγ να κλέβει και να φεύγει στο χώρο με αξιώσεις.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τσούμπερ, με το γκολ όμως να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Ο Αλμέιδα ανακάτεψε την τράπουλα

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Αλμέιδα το τόλμησε, βγάζοντας τον Σιντιμπέ και περνώντας στη θέση του τον Πόνσε, με τον Πινέδα να περνά σε θέση μπακ. Τελικά η αλλαγή λειτούργησε αφού η «Ένωση» έγινε πιο επιθετική και έφερε το ματς στα ίσια στο 53′, με τον Μάνταλο να γυρίζει παράλληλα στην περιοχή και τον Πινέδα με διπλή προσπάθεια να ισοφαρίζει.

Δεν κράτησε πολύ

Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ, αφού ένα τραγικό λάθος του Στάνκοβιτς, ανέτρεψε τα δεδομένα. Ο Αυστριακός πάσαρε πάνω στον Βιτίνια, του έκανε πέναλτι και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Χαρίτ να νικά από την άσπρη βούλα τον Αθανασιάδη που πέρασε στο ματς για το 2-1 στο 60′.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 68′ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε αυστηρό πέναλτι στον Άμραμπατ, με τον Βερετούτ να σκοράρει ξανά από τα έντεκα βήματα.

Στα επόμενα λεπτά η Μαρσέιγ απλά διαχειρίστηκε το παιχνίδι, έφτασε κοντά και σε άλλα γκολ, όμως ο Αθανασιάδης κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, ενώ το γκολ του Σαρ στο 79′ ακυρώθηκε για οφσάιντ.