Αμπερντίν - ΠΑΟΚ 2-3: Μυθική ανατροπή στο 96' και φουλ για πρωτιά!

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο χείλος του γκρεμού στο 57′, χάνοντας με 2-0, αλλά βρήκε απαντήσεις με Ντεσπόντοφ και Βιεϊρίνια και πήρε απίθανη νίκη με πέναλτι του Σβαμπ στις καθυστερήσεις και πάει φουλ για πρωτιά στον όμιλό του!

Ο ΠΑΟΚ, κάνοντας πολύ κακό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά κατάφερε να βρει γκολ με τους Ντεσπόντοφ και Βιεϊρίνια για να ισοφαρίσει και με το πέναλτι του Σβαμπ στο 93′ πήρε τη νίκη που τον βάζει σε τροχιά πρωτιάς!

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε μια αναμενόμενη ενδεκάδα, πλην της παρουσίας του Ραφα Σοάρες στα αριστερά αντί του Μπάμπα. Ο Δικέφαλος ήθελε ξεκάθαρα να έχει τη μπάλα στα πόδια του και να προσπαθήσει να βγάλει στο γήπεδο την ποιότητά του, την ώρα που η Αμπερντίν έψαχνε συνεχώς τα γεμίμστα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, με τον Μιόφσκι να ψάχνει τρόπο να βάλει δύσκολα στους Κουλιεράκη και Έκονγκ. Ο Δικέφαλος έχει μοναδική ευκαιρία στο 12’ όταν και ο Κωνσταντέλιας έκανε ο,τι ήθελε στη μεγάλη περιοχή της Αμπερντίν, έκανε την κατάλληλη στιγμή το πλασέ με τη μπάλα να μη του κάνει το χατίρι και να χτυπά στο δοκάρι, σε μια φάση που αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, τότε θα είχαμε το γκολ της χρονιάς στο Κόνφερενς Λιγκ, όχι μόνο για φέτος αλλά και για πολλά χρόνια. Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή σε βαθμό που άγγιζε το 70% αλλά δεν είχε την ουσία, με την Αμπνερντίν να καταφέρνει να ισορροπήσει την κατάσταση προς τη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αμπερντίν να μπαίνει δυνατά και να καταφέρνει να προηγηθεί. Ενώ μέχρι εκείνη την ώρα, η Αμπνερντίν έψαχνε τα γεμίσματα σηκώνοντας τη μπάλα, τη ζημιά την έκανε στον ΠΑΟΚ με συρτή σέντρα, με τον Μιόφσκι να βγαίνει πρώτος στη μπάλα και με πλασέ στο 49’ να ανοίγει το σκορ. Ο Δικέφαλος έδειξε να είναι στα χαμένα μετά το γκολ της Αμπερντίν.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο και στο 57’ η Αμπερντίν έβγαλε την τέλεια αντεπίθεση, στην οποία ο Πόλβαρα βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι και τον πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Ο Δικέφαλος πλήρωσε το νεκρό του διάστημα όχι με ένα αλλά με δυο γκολ πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή με τον Οζντόεφ, Μπάμπα, Σαμάτα στο 63’ και δέκα λεπτά αργότερα πέρασε ο Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, μετά από πάσα «πάρε – βάλε» του Κωνσταντέλια. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 2-1 και στο 84’ ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε 2-2.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια απίθανη νίκη με πέναλτι που κέρδισε ο Οζντόεφ στο 93′ και το μετέτρεψε σε γκολ ο Σβαμπ για το 2-3.

Οι συνθέσεις:

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Γκάρτενμαν, Ρούμπεζιτς, Γιένσεν, Ντέβλιν, Πολβάρα (72’ Χέις), Σίνι, ΜακΚένζι, ΜακΓκραθ (73’ Κλάρκσον), Μιόφσκι (72’ Λόπες), Μπάρον.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (63’ Μπάμπα), Σβαμπ, Τσιγγάρας (63’ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (73’ Ντεσπόντοφ), Τόμας (64’ Σαμάτα).