Γιουνάιτεντ- Σίτι 0-3: Παρέλαση η αρμάδα του Γκουαρδιόλα στο «Ολντ Τράφορντ»

ΑΠΕ

Με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει δύο γκολ και να έχει μια ασίστ η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήρε άνετα το ντέρμπι της πόλης.

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ βάφτηκε «μπλε» με τον Χαάλαντ να έχει δύο γκολ και μια ασίστ στη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0 στο Ολντ Τράφορντ. Οι παίκτες του Πεπ ήταν συνολικά καλύτεροι και έφτασαν σε μια άνετη νίκη ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα γκολ.

O Χάαλαντ έγραψε για μια ακόμα φορα ιστορία για παραπάνω από έναν λόγους, κατακτώντας για άλλη μια φορά την μια κορυφή μετά την άλλη  φτάνοντας τα 20 εκτός έδρας γκολ σε μόλις 23 παιχνίδια στην Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» από την πλευρά τους θα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση αλλά ήταν άστοχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια και δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Στο 24ο λεπτό ο Χόιλουντ σε ένα φάουλ από τα αριστερά κράτησε εντός περιοχής τον Ρόδρι και ο διαιτητής της αναμέτρησης κλήθηκε να δει το VAR για να διαπιστώσει αν υπάρχει πέναλτι ή όχι. Εν τέλει έδωσε το πέναλτι με τον Χάαλαντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο Νορβηγός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους “πολίτες” στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 49ο  λεπτό  η Σίτι βρήκε και δεύτερο γκολ με σκόρερ και πάλι τον Χαάλαντ. Ο Γκρίλις έγινε αποδέκτης της μπάλας από αριστέρα, έδωσε στον Μπερνάρντο Σίλβα που είχε κάνει την κίνηση, αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Νορβηγός με κεφαλιά νίκησε τον Ονάνα, αυτή τη φορά γράφοντας το 2-0  για τους «πολίτες».

Ο επίλογος στο ματς γράφτηκε, όταν ο Χάαλαντ έγινε αυτός που έφτιαξε το γκολ αυτή τη φορά για τους συμπαίκτες του. Ο Ρόδρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Ονάνα, έδιωξε τη μπάλα αλλά αυτή έφτασε στο Νορβηγό, αυτός μέσα από την περιοχή δεν σούταρε, αλλά πάσαρε παράλληλα προς τον Φόντεν, ο οποίος από κοντά απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το  τελικό 3-0.