Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Τρέλα για Σουλεϊμάνοφ, «παρέλαση» στο δεύτερο ημίχρονο!

Εurokinissi

Ο Άρης πέταξε ένα ημίχρονο στα σκουπίδια όπως με τον Πανσερραϊκό, αλλά στο δεύτερο έκανε… παρέλαση και νίκησε εύκολα εκμεταλλευόμενος την έδρα του, με το πρώτο γκολ του Σουλεϊμάνοφ και το δεύτερο του Σαμόρα!

Ο Άρης κάτι… παθαίνει για δεύτερη φορά στο δεύτερο ημίχρονο! Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είπε «τι Σέρρες, τι Γιάννινα» στα πρώτα 45 λεπτά παίζοντας χωρίς εντάσεις, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η μηχανή του Άρη πήρε μπροστά και το επιθετικό πλάνο άρχισε να δουλεύει, μόλις ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο 55′!

Ο Ρώσος εξτρέμ, που έχει αρχίσει να γίνεται ο αγαπημένος της εξέδρας, με κίνηση σέντερ φορ βρήκε δίχτυα και αποθεώθηκε και μετά ο Άρης άρχισε να… κεντάει στο γήπεδο, με την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα να έχει σημαντικά κενά έπειτα και από την αποβολή του Τζίνο στο 61′.

Ο Άρης δημιούργησε ευκαιρίες με 77-23 κατοχή, απείλησε, είχε γκολ που ακυρώθηκε με τον Φεράρι και τελικά έκανε και το 2-0 με τον Σαμόρα στο 75′, που είχε και δοκάρι στο 87′!

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Άρη είναι ο τραυματισμός του Οντουμπάτζιο στον ώμου που αντικαταστάθηκε και η κίτρινη στον Φαμπιάνο, που συμπλήρωσε κάρτες και δεν έχει αντικαταστάτη στο κέντρο της άμυνας.

Mε βασικό Παναγίδη στο «δέκα» ο Άρης

Ο Άκης Μάντζιος το είπε και το έκανε δίνοντας φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον Μιχάλη Παναγίδη και μαζί και την ευθύνη να παίξει στη θέση «10», μετατοπίζοντας τον Μόμπεργκ Κάρλσον, που παίζει πάντα δεξιά, στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

Ο Θανάσης Στάικος στον πάγκο του ΠΑΣ, παρέταξε μια ενδεκάδα χωρίς κλασικό φορ με τον Ροσέο προωθημένο.

Τι Σέρρες, τι Γιάννινα, ίδιο πρώτο ημίχρονο

Ο Άρης ξεκίνησε με διαφορετικά πρόσωπα στο μεοσεπιθετικό του κομμάτι, σε μια προσπάθεια να γίνει πιο δημιουργικός και να βρει τρόπους να γεμίσει την περιοχή, αλλά στο πρώτο ημίχρονο το πλάνο δεν δούλεψε.

Ο Νταρίντα δεν μπόρεσε να βοηθήσει, ο Παναγίδης άλλαξε θέση με τον Σουλεϊμάνοφ, καθώς δεν μπόρεσε να κινηθεί μεταξύ των γραμμών, ο Κάρλσον ήταν και πάλι στα χαμένα και ο Μορόν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς του ΠΑΣ Γιάννινα.

Και παρά το γεγονός πως ο Άρης είχε τον έλεγχο, δεν έκανε σχεδόν ούτε φάση για να σκοράρει, άσχετα με τις 9-1 τελικές.

Άλλο ημίχρονο, άλλη ομάδα στο δεύτερο

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο όπως και με τον Πανσερραϊκό, εμφανίστηκε αποφασισμένος, είχε πλάνο, βρήκε στόχο και όλα έγιναν πιο εύκολα. Πλέον με δύο συνεχόμενες νίκες στην έδρα του, ο Άρης σκαρφάλωσε ψηλά στη βαθμολογία και περιμένει και Ατρόμητο για τρίτο σερί ματς στο Βικελίδης, για να πάει ακόμα ψηλότερα!