Παναθηναϊκός - Πανσερραϊκός 5-0: «Πράσινη» νίκη... πέντε αστέρων

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» από τα… αποδυτήρια τη νίκη επικρατώντας εύκολα με 5-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου του Πανσερραϊκού που έπαιξε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες. Δύο γκολ πέτυχε ο Άντραζ Σπόραρ, τρεις φορές τα δοκάρια «σημάδευσαν» οι «πράσινοι». «Αρπάχτηκαν» Αράο και Μλαντένοβιτς και ο Γιοβάνοβιτς τους έστειλε στα αποδυτήρια!

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο ματς με εξι αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα κόντρα στη Ρεν. Οι Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιλένα, Βέρμπιτς και Σπόραρ ήταν τα νέα πρόσωπα, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να προχωρά σε ακόμη ένα ματς σε ροτέισον κάτι που αναμενόταν.

Το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό ήταν ιδανικό όπως ιδανικό ήταν το πρώτο μέρος συνολικά. Στο 45ο δευτερόλεπτο ο Άντραζ Σπόραρ άνοιξε το σκορ με ωραίο γκολ μετά από βαθιά μπαλιά του Πέρεθ.

Στο 10ο λεπτό ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με το αυτογκόλ του Δεληγιαννίδη, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα μετά την παράλληλη μπαλιά του Παλάσιος την έστειλε άθελά του στα δίχτυα του Πανσερραϊκού.

Το 2-0 έφερε άλλο ματς, ανοιχτό και με γρήγορο ρυθμό, με τον Πανσερραϊκό να μην έχει τίποτα να χάσει βγαίνοντας μπροστά (το έργο του έγινε ακόμα πιο δύσκολο αφού λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ουεντραογκό άφησε τα «λιοντάρια» με 10 παίκτες και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια).

.Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και έψαξε και τρίτο γκολ, το οποίο βρήκε με πέναλτι στο 43′. Συγκεκριμένα, ο Αντράζ Σπόραρ εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος μετά το μαρκάρισμα του Μπέργκστρεμ και ευστόχησε για το 3-0.

Την ίδια τύχη με τον συμπατριώτη του δεν είχε ο Βέρμπιτς, ο οποίος είχε δύο δοκάρια μέσα σε λίγα λεπτά.

Δεν ήταν βέβαια όλα ωραία και καλά στο πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να βλέπει τον Βιλένα να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν από το ημίωρο, με τον Τσέριν να μπαίνει στη θέση του.

Στα αξιοσημείωτα, επίσης, ο καυγάς Αράο-Μλαντένοβιτς για μία εκτέλεση φάουλ(!) σε μία φάση που αν δεν υπήρχαν οι ψυχραιμότεροι δεν ξέρουμε ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα της «κοκορομαχίας». Eξ ου η επιλογή του Γιοβάνοβιτς να τους βγάλει από το παιχνίδι στην ανάπαυλα βάζοντας Γεντβάι και Βαγιαννίδη και στέλνοντας τον Κώτσιρα να καλύψει το αριστερό άκρο της άμυνας.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Παναθηναϊκό μόνο που αυτή τη φορά ο Σπόραρ από εκτέλεστής έγινε δημιουργός και με ασίστ «έχρισε» τον Τσέριν σκόρερ για το 4-0 στο 58ο λεπτό.

Στο 69′ τη… σκυτάλη των δοκαριών από τον Βέρμπιτς πήρε ο Μαντσίνι, ο οποίος και αυτός στάθηκε άτυχος «γράφοντας» το τρίτο δοκάρι για τους «πράσινους» στην αναμέτρηση.

Στο 77′ ο χορός των γκολ συνεχίστηκε με τον Μαντσίνι να… παίρνει εκδίκηση για το δοκάρι νωρίτερα, βάζοντας κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ για το επιβλητικό 5-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (71’ Ζέκα), Αράο (46’ Γεντβάι), Μλαντένοβιτς (46’ Βαγιαννίδης), Ρουμπέν, Βιλένα (26’ λ.τρ. Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (59’ Μαντσίνι), Σπόραρ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης (84’ Μπαΐροβιτς), Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Στάικος (64’ Θυμιάνης), Ουεντραογκό, Τόμας (63’ Μασκανάκης), Χατζηστραβός (63’ Μασαρίποφ), Πηλέας, Άλεξιτς (78’ Μούργος).