Premier League: Εντός έδρας νίκες για Άρσεναλ και Γιουνάιτεντ, σημαντικό διπλό στο τέλος η Έβερτον!

Άρσεναλ Τσέλσι

Με σβηστές μηχανές Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησαν των Μπέρνλι και Λούτον αντίστοιχα, νίκη «χρυσάφι» για την Έβερτον στο Λονδίνο επί της Κρίσταλ Πάλας.

Μετά τη σπουδαία αναμέτρηση στο «Μολινό» μεταξύ Γουλβς και Τότεναμ και την ανατροπή των «λύκων» με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, το μενού της Πρέμιερ Λιγκ επιφύλαξε τρία ακόμα σπουδαία παιχνίδια.

Στο Old Trafford οι «κόκκινοι διάβολοι», κέρδισαν με 1-0 τη νεοφώτιστη Λούτον χάρις σε γκολ του Βίκτορ Λίντελοφ στο 59ο λεπτό. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, έβγαλε αντίδραση μετά την ψυχρολουσία της Τετάρτης στη Δανία και την ήττα 4-3  από την Κοπεγχάγη.

Στο Emirates οι «κανονιέρηδες» , επικράτησαν της επίσης νεοφώτιστης Μπέρνλι, με σκορ 3-1. Τα γκολ για την αρμάδα του Μικέλ Αρτέτα, σημείωσαν οι Τροσάρντ, Σαλίμπα και Ζιντσένκο. Προσωρινά οι παίχτες του Κομπανί είχαν ισοφαρίσει στο 54′ με γκολ του Μπράουνχιλ, όμως η χαρά τους διήρκησε κάτι λιγότερο από 3 λεπτά.

Στο τρίτο παιχνίδι που διεξήχθη παράλληλα, η Έβερτον πέρασε με 2-3 από το «Σέλχαστ Παρκ» με γκολ του Γκεγέ στο 87ο λεπτό. Τα «ζαχαρωτά», είδαν την Κρύσταλ Πάλας να ισοφαρίζει δύο φορές το προβάδισμά τους, με Μικολένκο και Ντουκουρέ, όμως το σύνολο του Σιν Ντάις στο τέλος «χαμογέλασε» στο Λονδίνο. Τα γκολ της ομάδας του Ρόι Χόντσον, σημείωσαν οι Έζε με πέναλτι και Έντουανρτ, λίγο πριν ο Γκεγέ «λυτρώσει» τους φιλοξενούμενους.