ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-1: Προβλημάτισε στο «θρίλερ» της Τούμπας, αλλά πήρε τη νίκη

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ και… τα είδε όλα στο φινάλε. Ο αξιόμαχος Παναιτωλικός του έβαλε δύσκολα, έψαξε την ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο στον αγώνα-θρίλερ της Τούμπας.

Αγχώθηκε αλλά τελικά έκαμψε το εμπόδιο του Παναιτωλικού ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 2-1 στην Τούμπα και κλείνοντας θετικά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις πριν τη διακοπή για τις Εθνικές Ομάδες. Σκόρερ για την ομάδα του Λουτσέσκου οι Σαμάτα και Ζίβκοβιτς, οι οποίοι ανέτρεψαν το γκολ του Τορεχόν, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί νωρίς στην αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς πολύ δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε την εστία του Καπίνο με καρφωτή κεφαλιά του Σαμάτα μετά από σέντρα του Σάστρε, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν την απόλυτη κατοχή και έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 14’ όταν ο Οζντόεφ εκτέλεσε φάουλ από εξαιρετικό σημείο αλλά το δοκάρι του στέρησε το τέταρτο φετινό προσωπικό του τέρμα. Κόντρα στη ροή του ματς, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός, που ευτύχησε να βρει πρώτος δίχτυα, με τον Τορεχόν να πλασάρει εύστοχα μετά από σέντρα του Ντουάρτε από δεξιά.

Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να αντιδράσουν και στο 26’ έκρυψαν την μπάλα στην περιοχή του Παναιτωλικού και ο Σαμάτα με εντυπωσιακό τακουνάκι την εμφάνισε στα δίχτυα μετά την ασίστ του Σάστρε. Γρήγορα ο ΠΑΟΚ έφτασε και στην ολική ανατροπή στο σκορ όταν στο 36ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς με σέντρα-σουτ, που πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στην εστία, πέτυχε το δέκατο γκολ του στη σεζόν.

Το 2-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον δικέφαλο να έχει φέρει το ματς στα μέτρα του και να διαμαρτύρεται για μία αποβολή του Λιάβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε διπλό μαρκάρισμα του Έλληνα μπακ πάνω σε Ράφα Σοάρες και Μιχαηλίδη.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, παρ’ ότι ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σχεδόν μόνιμα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, ο Παναιτωλικός ήταν απειλητικός στην αντεπίθεση. Στην πορεία η ομάδα του Λουτσέσκου ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του ματς, ωστόσο δεν βρήκε νωρίς τρίτο γκολ για να «καθαρίσει» τη νίκη. Στο 81’ ο Παναιτωλικός απείλησε με σουτ του Πέρες, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο.