ΑΕΚ - Λαμία 3-0: Γκαρσία και Αραούχο «έλυσαν τα μάγια», τριάρα η «Ένωση»

Ένα ημίχρονο έφτανε στην ΑΕΚ για να καθαρίσει το ματς κόντρα στη Λαμία, με τους Λιβάι Γκαρσία και Σέρχιο Αραούχο να επιστρέφουν στα γκολ και να δίνουν τη νίκη στην «Ένωση» με 3-0.

Η ΑΕΚ έπιασε από το «λαιμό» τη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο και με τα τέρματα των Λιβάι Γκαρσία και Σέρχιο Αραούχο που επέστρεψαν στα γκολ στη Super League πήρε τη νίκη (3-0).

Εξαιρετική η ΑΕΚ στο ξεκίνημα, διάστημα στο οποίο ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, με τους Γκαρσία και Αραούχο να παίρνουν ψυχολογία, ενώ πολύ καλή ήταν και η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αλμέιδα.

Η «Ένωση» μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε την Λαμία στα καρέ της. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν την κατοχή της μπάλας και έλεγχαν το παιχνίδι, φορτώνοντας παράλληλα την αντίπαλη άμυνα.

Έτσι, μόλις στο 11ό λεπτό μετά από σέντρα του Ελίασον, η Λαμία δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα, με τον Λιβάι Γκαρσία να βρίσκει σουτ εντός περιοχής και να σκοράρει, επιστρέφοντας μετά από περίπου επτά μήνες στα γκολ στη Super League.

H «Ένωση» συνέχισε να πιέζει και στο 31′ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, με τον Γκατσίνοβιτς να αναπτύσσεται από τα αριστερά, να κάνει το γύρισμα και τον Γκαρσία να πετάγεται, όμως το τελείωμά του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

Η Λαμία δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Αραούχο να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και με αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη γωνία του Κοσέλεβ για το 2-0.

Το σκηνικό δεν άλλαξε με τους «κιτρινόμαυρους να έχουν κέφια και στο 42′ έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα, όμως η κεφαλιά του Ελίασον από πλάγια θέση σταμάτησε στον Κοσέλεβ. Μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος για την Λαμία, ένα σουτ εκτός περιοχής από τον Καρλίτος που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική μετά και τις αλλαγές του Λεωνίδα Βόκολου, ανέβασε τις γραμμές της, όμως η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ δεν την άφησε να γίνει απειλητική.

Από την άλλη, ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε αλλαγές με σκοπό να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές και παράλληλα να φρεσκάρει την ενδεκάδα του, με την «Ένωση» να διαχειρίζεται το ματς. Στις καθυστερήσεις ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου, το εκτέλεσε ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.