Πάτησε... κορυφή η Ανζέ - Πρώτη νίκη για Μονακό και Λιλ

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος βρίσκεται η Ανζέ, που κέρδισε και τη Ρεν με 2-0 και διατήρησε το αήττητό της. Η Μονακό και η Λιλ χρειάστηκαν να φτάσουν στη 4η αγωνιστική για να πάρουν τη πρώτη τους νίκη, οι μεν Μονεγάσκοι 2-1 με την Τρουά εκτός έδρας και οι δε «Λιλουά» 2-1 με την Μονπελιέ εντός έδρας.

Η Ανζέ συνεχίζει απτόητη τη τρομερή φετινή της πορεία, αφού κέρδισε και τη Ρεν με 2-0. Οι «Ρενέ» έμειναν με δέκα παίκτες δυο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου εξαιτίας αποβολής του Μπαντέ στο 43′ με δεύτερη κίτρινη κόκκινη. Ο Μπουφάλ έδωσε αρχικά τη λύση για τους γηπεδούχους στο 57′ και ο Τσο ήρθε στο 88′ για να «κλειδώσει» τη τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς για την εκπληκτική Ανζέ.

Με ντοπιέτα του Σοφιάν Ντιόπ η Μονακό «άλωσε» το «Σταντ ντε Λ’ Ομπ» επικρατώντας με 2-1 της Τρουά. Ο 21χρονος Γάλλος άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό, όμως ο Αγκιλάρ των Μονεγάσκων σκόραρε ξανά σε λάθος εστία και ισοφάρισε για τους οικοδεσπότες στο 51′. Όμως, ο Ντιόπ «χτύπησε» ξανά στο 58ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 και δίνοντας στην ομάδα του Πριγκιπάτου την πρώτη της νίκη.

Η πρωταθλήτρια Λιλ έφτασε στη τέταρτη αγωνιστική για να κατακτήσει τη πρώτη της φετινή νίκη. Οι «Λιλουά» νίκησαν με 2-1 τη Μονπελιέ στο «Σταντ Πιέρ-Μορόι». Ο Γιαζιτσί άνοιξε το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) και ο Λαμπόρντ ισοφάρισε σε 1-1 δύο λεπτά αργότερα (45+3′). Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ ήταν αυτός που έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Λιλ με το γκολ που πέτυχε στο 56ο λεπτό, αφού η Μονπελιέ, η οποία έμεινε και με δέκα παίκτες στο 73′ λόγω αποβολής του Σαμπιά, δεν μπόρεσε να βρει ένα δεύτερο γκολ.

Πολύ καλή σεζόν διανύει τώρα στην αρχή και άλλη μία νεοφώτιστη ομάδα. Η Κλερμόν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μετς μέσα στην έδρα της και βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη τρίτη θέση της βαθμολογίας της Ligue 1. Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα δυο τερμάτων (0-2) με το γκολ του Νιάν με πέναλτι στο 10′ και το αυτογκόλ του Ντεσμάς στο 29′, οι γηπεδούχοι βρήκαν το κουράγιο να επιστρέψουν μειώνοντας αρχικά με αυτογκόλ του Νιακατέ στο 35′ και ισοφαρίζοντας τελικά σε 2-2 στο 58′ Ρασάνι. Έτσι, η Κλερμόν διατήρησε το αήττητό της.

Με το ίδιο σκορ αναδείχθηκαν ισόπαλες και οι Λανς και Λοριάν. Ο Κλος έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους με την Λοριάν να ισοφαρίζει αρχικά με τον Λοριεντέ στο 27′ και να ολοκληρώνει την ανατροπή της με τον Μονκοντουί στο 35′. Ο Σεκό Φοφανά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 70ο λεπτό.

«Σεφτέ» στις νίκες και για το Στρασβούργο που νίκησε με 3-1 τη Μπρεστ. Ο Πρσιτς άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Καρντόνα να ισοφαρίζει στο 26′. Ο Ντουβερνέ με αυτογκόλ στο 42′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που έκαναν τρία τα τέρματά τους στο 84′ με τον Τομασόν παίρνοντας τελικά το ματς και το πρώτο τρίποντο της σεζόν.