ΡΕΜΣ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 0-2: Ο Εμπαπέ έκλεψε την παράσταση στο ντεμπούτο του Μέσι

Με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν, η ομάδα του Ποτσετίνο πήρε τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Ρεμς και πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κιλιάν Εμπαπέ, που με δύο τέρματα, στο 16΄και στο 63΄ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και τράβηξε πάνω του τα βλέμματα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε εύκολη νίκη επί της Ρεμς με 0-2, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετυχαίνει δύο τέρματα και να κλέβει την παράσταση από τον Λιονέλ Μέσι στο ντεμπούτο του Αργεντινού με τη φανέλα των «Παριζιάνων». Η ομάδα του Ποτσετίνο δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, δεν χρειάστηκε όμως καθώς ο «φευγάτος» Εμπαπέ έκανε τη δουλειά με δύο τέρματα. Ο Μέσι αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα μαζί με τις καθυστερήσεις χωρίς να κάνει κάτι το αξιοσημείωτο.

Στο ρελαντί η Παρί και 0-1

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Παρί Σεν Ζερμέν στο 9ο λεπτό με τον Κιλιάν Εμπαπέ να τσιμπάει με το μυτάκι όμως η μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Ρεμς έχασε πολύ καλή στιγμή τρία λεπτά αργότερα με τον Τουρέ να παίρνει την μπάλα, μετά από ωραία ενέργεια του Κεμπάλ που τον έβγαλε απέναντι στον Κέιλορ Νάβας, όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η ποιότητα της Παρί όμως βγήκε στο 16ο λεπτό, καθώς μετά από σέντρα του Άνχελ Ντι Μαρία, ο Κιλιάν Εμπαπέ πετάχτηκε στην περιοχή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Ποτσετίνο συνέχισε να πιέζει, με τους παίκτες της Ρεμς να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα. Η Παρί στριφογύριζε έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, έκανε ευκαιρίες χωρίς όμως αποτέλεσμα. H ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία που δεν βρισκόταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας, ανέβασε την αποδοσή της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και είχε δύο καλές στιγμές να ισοφαρίσει. Μάλιστα το σουτ του Γκασαμά στο 40ο λεπτό εξέθεσε τον Νάβας που σώθηκε από το δοκάρι.

Υποτονική στην επανάληψη

Η Παρί δεν ξεκίνησε με ενέργεια το δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Ποτσετίνο είχαν μεν την ανωτερότητα, από την άλλη όμως ήταν ανούσια. Η Ρεμς περίμενε υπομονετικά και χτύπησε στο 52΄. Ο Μουνέτσι πήρε το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Τουρέ και με προβολή έφερε το ματς στα ίσια. Η εξέταση της φάσης όμως από το VAR έσωσε τους φιλοξενούμενους, αφού ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος, με το γκολ να ακυρώνεται.

Το καμπανάκι ξύπνησε τους Παριζιάνους

Οι ευκαιρίες της Ρεμς σε συνδυασμό με το ισχνό προβάδισμα που είχε η Παρί, ξύπνησε τους ποδοσφαιριστές του Ποτσετίνο. Μέχρι που στο 63΄λεπτό, με τρεις πάσες οι «Παριζιάνοι» έφυγαν στην κόντρα, με τον Χακίμι να βρίσκει χώρο και με διαγώνια πάσα που έκοψε την άμυνα των γηπεδούχων στη μέση, βρήκε τον Κιλιάν Εμπαπέ που με πλασέ έκανε το 0-2.

Είσοδος Μέσι και ενθουσιασμός

Ο Λιονέλ Μέσι πέρασε στο παιχνίδι στο 66΄λεπτό ως αλλαγή με τον Νειμάρ να αποχωρεί και το γήπεδο να τον επευφημεί. Ο Αργεντινός δεν φάνηκε πολύ και έδειξε πως ακόμα είναι λίγο έξω από τα νερά του. Όποτε όμως άγγιζε την μπάλα οι φίλαθλοι τον χειροκροτούσαν και ζητωκράυγαζαν. Ο 34χρονος άσος προσπάθησε να βγάλει κάποιες συνεργασίες με τον Εμπαπέ, χωρίς όμως να κάνει κάτι σημαντικό. Στα τελευταία λεπτά οι αλλαγές του Ποτσετίνο έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα και την Παρί να κάνει το τέσσερα στα τέσσερα στη Ligue 1.

Eνδεκάδες:

Ρεμς: Ραίκοβιτς, Γκραβιγιόν, Σάες, Αμπντελχαμίντ, Λόπι(Φαν Μπέρκεν 71΄), Φοκέτ, Κασαμά(Λόκο 46΄), Μουνετσί, Μπουκού(Μπερίσα 46΄), Κεμπάλ(Φλιπς 76΄), Τουρέ

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κερέρ, Ντιαλό(Κιμπεπέ 75΄), Γκέιγ, Βεράτι(Παρέδες 75΄), Βαινάλντουμ(Ερέρα 66΄), Εμπαπέ, Ντι Μαρία(Ντράξλερ 81΄), Νειμάρ(Μέσι 66΄)