ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 2-2: Το επικό αυτογκόλ του Μαντί έσωσε τους «Ροχιμπλάνκος»

Γλίτωσε οδυνηρή ήττα από τύχη η Ατλέτικο μέσα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» , που είδε τον Μαντί να μπερδεύεται με τον Ρούλι και να πετυχαίνει ένα τραγελαφικό αυτογκόλ στην τελευταία φάση του αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Η Βιγιαρεάλ σκοράροντας και με τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε στο ματς συνολικά έφτασε ένα βήμα πριν το τεράστιο διπλό μέσα στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά η ασυνενοησία του Μαντί και του Ρούλι στην τελευταία φάση της το στέρησε. Από την άλλη, οι «Ροχιμπλάνκος» απογοήτευσαν, αλλά είδαν τη τύχη να τους… χαμογελάει παίρνοντας τελικά έστω την ισοπαλία.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε σαφώς καλύτερη εικόνα από τη Βιγιαρεάλ στο πρώτο μέρος. Παρ’ ότι δεν είχε τη κατοχή, ήταν η μόνη από τις δυο ομάδες που είχε ευκαιρίες, αφού είχε δεκατρείς συνολικά απέναντι στο ολοστρόγγυλο μηδέν του «κίτρινου υποβρυχίου». Βέβαια, το γεγονός πως απ’ όλες αυτές τις φάσεις που δημιούργησε, μόλις δύο κατέληξαν στην εστία της Βιγιαρεάλ, καταδεικνύει την έλλειψη δημιουργίας σοβαρού κινδύνου από την πλευρά των «Ροχιμπλάνκος».

Οι τρεις μεγαλύτερες της Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν πρώτα στο 23′, όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι από σουτ του Λεμάρ, έπειτα στο 39′ όταν η μπάλα από την προσπάθεια του Καράσκο απομακρύνθηκε πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος του Ρούλι και τέλος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, όταν η κεφαλιά του Τρίπιερ από πλεονεκτική θέση, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έτσι, το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν σκοράρει. Κάτι που άλλαξε πολύ γρήγορα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν και ο Τριγκέρος έκανε το 0-1 στο 52′ μετατρέποντας σε γκολ τη πρώτη ευκαιρία του «κίτρινου υποβρυχίου» στο ματς.

Οι «Ροχιμπλάνκος» απάντησαν μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Λουίς Σουάρες να εκτελεί τον Ρούλι από το ύψος του πέναλτι και να ισοφαρίζει σε 1-1. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Η απώλεια του Λουίς Σουάρες, που αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό στο 70ο λεπτό, σίγουρα στοίχισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Ειδικά, όταν ο Αρνό Νταντζούμα έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τη Βιγιαρεάλ στο 74′.

Η Ατλέτικο προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ντιέγκο Σιμεόνε να ρίχνει στο ματς και τον νεοαποκτειθέντα Ματέους Κούνια, που έκανε το ντεμπούτο του στη La Liga, αλλά δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι στον Αργεντινό προπονητή.

Εκεί, που τίποτα δεν έδειχνε πως η Ατλέτικο μπορούσε να βρει μία λύση για να διασπάσει την άμυνα της Βιγιαρεάλ, ήρθε ένα δώρο του «κίτρινου υποβρυχίου» στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν η ασυνενοησία μεταξύ του Ρούλι και του Μαντί μετέτρεψε μία σκοτωμένη μπαλιά σε αυτογκόλ του Αλγερινού που χάρισε τελικά το βαθμό της ισοπαλίας στους «Ροχιμπλάνκος» διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.