ΑΕΚ - Μπράιτον 0-1: Πέναλτι και αποβολή την πλήγωσαν, πικρό αντίο για την «Ένωση»

Ένα πέναλτι και μία αποβολή κόστισαν στην αξιόμαχη ΑΕΚ που ηττήθηκε με 0-1 από την Μπράιτον και αποχαιρέτησε το Europa League.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες και τελικά πληγώθηκε και πάλι από την άσπρη βούλα αλλά και από την αποβολή του Γκατσίνοβιτς κόντρα στην Μπράιτον (0-1).

Εξαιρετική μέχρι το 55′ η «Ένωση», που έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με την ομάδα του Ντε Τσέρμπι να παίρνει το τρίποντο και να αφήνει εκτός συνέχειας το σύνολο του Αλμέιδα.

Καλύτερη η ΑΕΚ της έλειψε το γκολ

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος κόντρα στην Μπράιτον και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να απειλήσει από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Η πρώτη φάση άνηκε στους «γλάρους», με το σουτ του Φέργκιουσον να σταματά στον Στάνκοβιτς. Η «Ένωση» ανέβασε την πίεσή της και βρήκε την πρώτη καλή της φάση με το σουτ του Πινέδα στο 13′.

Στο 18′ η ΑΕΚ έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει, με τον Γκατσίνοβιτς να πλασάρει, την μπάλα να μπλοκάρει στον Ντανκ και το σουτ του Πινέδα να σταματά στον Βερμπρούγκεν.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με πίεση ψηλά, είχαν τον έλεγχο και βρήκαν διπλή ευκαιρία με τον Τσούμπερ στο 30′.

Οι παίκτες του Αλμέιδα πίεζαν για να βρουν το γκολ και λίγο πριν το ημίχρονο ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή, με τον Τσούμπερ να πατά περιοχή, να εκτελεί και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Γκατσίνοβιτς και πέρασε ψηλά άουτ.

Καταστράφηκαν όλα σε 10 λεπτά

Η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο δεύτερο μέρος, με το σουτ του Γκατσίνοβιτς να αποκρούεται δύσκολα από τον Βερμπρούγκεν.

Δύο στιγμές όμως άλλαξαν όλο το σκηνικό και γκρέμισαν όσα είχε χτίσει η ομάδα του Αλμέιδα που ήταν πολύ ανώτερη, αφού ο Σιμάνσκι βρήκε χαμηλά τον Ζοάο Πέδρο, με τον διαιτητή μετά από υπόδειξη του VAR να δίνει πέναλτι, με τον Βραζιλιάνο να ανοίγει το σκορ στο 55′.

Δέκα λεπτά μετά, ο Γκατσίνοβιτς έκανε κακό κοντρόλ και στην προσπάθειά του να προλάβει πάτησε τον αντίπαλό του και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο Αλμέιδα έκανε αλλαγές στο επιθετικό κομμάτι, με τον Αραούχο να περνά στο ματς. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να συνέρχονται κάπως και στο 74′, μετά από πάσα του Αργεντινού, ο Πινέδα δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Αλμέιδα προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν και αποχαιρέτησαν το Europa League.