Βιγιαρεάλ - Παναθηναϊκός 3-2: Πλήρωσε τα λάθη του και μένει εκτός Europa League

Σε ένα ματς… ροντέο, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, μείωσε και άγγιξε τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, αλλά το 3-2 τον αφήνει εκτός Europa League. «Τελικός»… Conference League με τη Μακάμπι στη Λεωφόρο την τελευταία αγωνιστική.

Η Βιγιαρεάλ μπήκε στο ματς με στόχο να πιέσει τον Παναθηναϊκό ψηλά για να κάνει λάθη, κάτι λογικό για γηπεδούχο. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, έψαχνε κατά κύριο λόγο τις μακρινές μπαλιές προς τον Σπόραρ, με τους Μπρινιόλι και Σένκεφελντ να έχουν τον συγκεκριμένο ρόλο σε πολλές περιπτώσεις.

Την πρώτη φάση του ματς την είχαν, πάντως, οι «πράσινοι» στο 10ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μλαντένοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, έγινε κόντρα και ο Πέρεθ στο ριμπάουντ έκανε το ευθύβολο σουτ με τον Ρέινα τελευταία στιγμή να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η απάντηση της Βιγιαρεάλ ήρθε στο 20ο λεπτό. Ο Μοράλες από μακριά έκανε το σουτ με τον Μπρινιόλι να διώχνει με γροθιές σε κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό ήρθε το 1-0 από τη Βιγιαρεάλ που σόκαρε τον Παναθηναϊκό σε ένα σημείο που οι «πράσινοι» είχαν ισορροπήσει. Σε μία φάση που έμοιαζε πολύ με το γκολ του Ιωαννίδη στο πρώτο ματς, στο ΟΑΚΑ, ο Μπαένα πλάσαρε εύστοχα τον Μπρινιόλι κι έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.

Λίγο αργότερα, στο 34ο λεπτό, ήρθε το δεύτερο γκολ-μαχαιριά με τον Σάντι Κομεσάνια να κάνει το 2-0, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει από που… του ‘ρθε σε αυτό το εφιαλτικό πεντάλεπτο που γκρέμισε ό,τι είχε χτιστεί.

Οχι πως στο δεύτερο μέρος τα πήγε καλύτερα ο Παναθηναϊκός, αφού προτού καλά-καλά μπουν στο ματς οι παίκτες η Βιγιαρεάλ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Μοράλες στο 47ο λεπτό, σκοτώνοντας τις όποιες ελπίδες για ανατροπή.

Με τρία γκολ στην πλάτη η ομάδα του τριφυλλιού προσπάθησε να αντιδράσει, ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο παιχνίδι Ιωαννίδη και Τζούρισιτ, ενώ ο Αϊτόρ σκόραρε στο 60′, αλλά το VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Λίγα λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα κέρδισε πέναλτι, με τον Παλάσιος να σκοράρει στο ριμπάουντ της χαμένης προσπάθειας του Φώτη Ιωαννίδη και να μειώνει σε 3-1.

Το γκολ φαίνεται πως λειτούργησε σαν φάρμακο στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε τα πάνω του και πάτησε αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή. Στο 70ο λεπτό ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να μειώσει σε 3-2 όταν σε παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά ο Αϊτόρ βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Αυτό που δεν έκανε ο Αϊτόρ το έκανε ο Ιωαννίδης στο 81′, σκοράροντας για δεύτερη φορά εφέτος απέναντι στον Ρέινα, για το 3-2 τον «πράσινων», με το παιχνίδι να γίνεται… ροντέο στα τελευταία λεπτά (ειρήσθω εν παρόδω κι αυτή η φάση ελέγχθηκε από το VAR).

Η αναμέτρηση μέχρι το φινάλε ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς. Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-3 με τον Ιωαννίδη, ο Μπρινιόλι κράτησε τις ελπίδες ζωντανές με τις επεμβάσεις του, αλλά ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο… 3-0. Οι «πράσινοι» έφυγαν ηττημένοι από την έδρα της Βιγιαρεάλ πληρώνοντας τα λάθη τους αν και θα μπορούσαν να τα πάνε πολύ καλύτερα.

Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, αποχαιρέτησε το Europa League αλλά κρατάει την πρόκριση στο Conference στα χέρια του αν νικήσει την Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Μαρθελίνο): Ρέινα, Φόιθ, Αλμπιόλ (46’ Γκάμπια), Κουένκα, Αλμπέρτο Μορένο, Άκομαχ, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέιρος (77’ Πεδράθα), Άλεξ Μπαένα (67’ Χεράρ Μορένο), Μοράλες (68’ Μπρέρετον).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Αράο, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς (87’ Χουάνκαρ), Ρουμπέν, Τσέριν (75’ Βιλένα), Παλάσιος (87’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (60’ Τζούριτσιτς), Αϊτόρ, Σπόραρ (60’ Ιωαννίδης).