Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 4-0: Επέστρεψαν στις νίκες οι «πράσινοι» στο ρελαντί

Μετά τις ήττες από Άρη και Βιγιαρεάλ ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον ΟΦΗ επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου. Δύο γκολ ο Ιωαννίδης, σκόραραν και οι Αϊτόρ-Παλάσιος.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος κόντρα στον αξιόμαχο ΟΦΗ, ο οποίος αμυνόταν σωστά και έκλεινε τους χώρους. Μάλιστα, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που στο 2ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντίκο και τον Λοντίγκιν να διώχνει με δυσκολία στη γωνία του.

Η κατοχή που είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος δεν έφερνε κάτι προς την εστία του Μπάουμαν, αφού ήταν ξεκάθαρο πως έλειπε η φαντασία από τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς. Ένα κοντινό σουτ του Παλάσιος ήταν η σημαντικότερη φάση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος λυτρώθηκε στο 34ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη.

Ο φορ του τριφυλλιού κέρδισε πέναλτι από τον Πασαλίδη και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 1-0 που έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους που είχαν βραχυκυκλώσει απέναντι στον αξιόμαχο ΟΦΗ. Μάλιστα, λίγο μετά το 1-0 ο Νταμπράουσκας έχασε τον Πασαλίδη που τραυματίστηκε στο πρόσωπο από τον Ιωαννίδη κι έδωσε τη θέση του στον Καρώ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά και δυσκολεύτηκε στην κυκλοφορία από τον ΟΦΗ που του έβαλε ξανά δύσκολα. Η Κρητική ομάδα όχι μόνο μπήκε με αυτοπεποίθηση στο χορτάρι για να ισοφαρίσει, αλλά σε δύο περιπτώσεις έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Λουίς Φελίπε, με τον Λοντίγκιν να κρατάει το μηδέν.

Στο 62ο λεπτό ο Αϊτόρ, λίγο πριν βγει αλλαγή, έκοψε τη φόρα του ΟΦΗ και ξελάσπωσε τους γηπεδούχους. Πάνω που οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ, ο Ισπανός με ωραία ενέργεια και σουτ νίκησε τον Μπάουμαν απλουστεύοντας το έργο του τριφυλλιού.

Στο 69′ ο Παναθηναϊκός βρήκε και τρίτο γκολ με τον Παλάσιος και δημιουργό αυτή τη φορά -αντί σκόρερ- τον Φώτη Ιωαννίδη.

Το 3-0 έφερε την εύλογη χαλάρωση του ΟΦΗ που είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στα σκουπίδια, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Στις καθυστερήσεις ο Φώτης Ιωαννίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά τις ήττες από Άρη και Βιγιαρέαλ, αύξησαν τη διαφορά από τον Ολυμπιακό, ενώ ο ΟΦΗ για έκτο συνεχόμενο ματς έμεινε μακριά από τη νίκη, με την τελευταία του να καταγράφεται τον Οκτώβριο με το 2-0 επί της ΑΕΚ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70’ Χουάνκαρ), Ρουμπέν (78’ Ζέκα), Βιλένα, Παλάσιος (78’ Βέρμπιτς), Τζούριτσιτς (64’ Μπερνάρ), Αϊτόρ (64’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Θοράρινσον, Πασαλίδης (40’ λ.τρ. Καρώ), Βούρος, Μαρινάκης (69’ Λάρσον), Μεγιάδο (79’ Νέιρα), Γκαγιέγκος (66’ Τοράλ), Γκλάζερ, Αμπάντα, Ντίκο (66’ Ριέρα), Λουίζ Φελίπε.