Αστέρας Τρίπολης-Πανσερραϊκός 0-2 : Tα «λιοντάρια» έβαλαν βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση

Ο Πανσερραϊκός πέρασε από την Τρίπολη με 2-0 και έβαλε βάσεις πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Πανσερραϊκός πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, καθώς νίκησε τον Αστέρα στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης 2-0, λίγες μόνο μέρες μετά την ήττα με 1-0 για το πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο. Οι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν ο Ματίας Τομάς και ο Μάριος Σοφιανός.

Ο 22χρονος Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 38ο λεπτό. Ο Μασαρίποφ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τομάς και αυτός με ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 των «λιονταριών» πέτυχε ο Σοφιανός στο 56ο λεπτό. Μετά από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και εξαιρετική κάθετη του Χατζηστραβού, ο Σοφιανός με υπέροχο πλασέ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.