ΟΦΗ - Κηφισιά 3-1: Προβάδισμα πρόκρισης σε... υπηρεσιακό ματς

ΟΦΗ και Κηφισιά αναμετρήθηκαν για το θεσμό του κυπέλλου με υπηρεσιακούς τεχνικούς στους πάγκους τους, μετά τις λύσεις των συνεργασιών τους με Νταμπράουσκας και Αναστασίου αντίστοιχα. Οι Κρητικοί πήραν το προβάδισμα για την πρόκριση, καθώς επικράτησαν 3-1.

Πέδρο Καραβέλα και Νώντας Κουτρομάνος έδωσαν τη «μάχη» τους ως υπηρεσιακοί προπονητές του ΟΦΗ και της Κηφισιάς αντίστοιχα, μετά τις απομακρύνσεις του Νταμπράουσκας και του Αναστασίου.

Οι δύο ομάδες που αγωνίστηκαν για το θεσμό του κυπέλλου, γνωρίζουν ότι εάν προκριθούν στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναιτωλικός – Athens Καλλιθέα. Σε κάθε περίπτωση στο ματς της Κρήτης, παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ορεξάτες και πρόσφεραν όμορφο θέαμα.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Τοράλ. Από δικό του σουτ, ο ΟΦΗ κέρδισε κόρνερ, το οποίο το εκτέλεσε ο Αμπάντα. Ο Τοράλ δεν έχασε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και άνοιξε το σκορ (7′).

Η Κηφισιά όμως απάντησε γρήγορα και μάλιστα μόλις μετά από 4 λεπτά. Ο Ματέος Σάντος εκτέλεσε φάουλ και ο Αντερέγκεν πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή έγραψε το 1-1.

Στο 25ο λεπτό όμως, ο Αμπάντα συνδυάστηκε ξανά με τον Τοράλ και δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα της Κηφισιάς. Ο τελευταίος αφού ελίχθηκε ανάμεσα στους Παππασάβα και Τσάπαν, κατάφερε να κάνει το σουτ με το οποίο έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του (2-1).

Στο 37′ ο διαιτητής Τσακαλίδης έδωσε πέναλτι σε πτώση του Οζέγκοβιτς μετά από ανάρτηση του Βούρου, όμως μετά από παρέμβαση του VAR ανακάλεσε την απόφαση του.

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε και τρίτο γκολ στο 75′. Ο Θοράρινσον τροφοδότησε τον Φελίπε ο οποίος με ένα σκάψιμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς.

Η Κηφισιά είχε την ευκαιρία για να μειώσει το σκορ όμως ο Τετέι που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Βούρο, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάουμαν και έτσι έμεινε ως τελικό το 3-1.