Ολυμπιακός: Η πρώτη ευρωπαϊκή πεντάρα ύστερα από πέντε χρόνια

Ούτε πολύ παλιά, αλλά ούτε και τόσο πρόσφατα είχε σημειώσει ο Ολυμπιακός πέντε γκολ σε ευρωπαϊκό αγώνα, όπως κατάφερε χθες εναντίον της Μπάτσκα Τόπολα. Πότε το είχε καταφέρει και ποια ευκαιρία προσφέρει στους Μασούρα και Καμαρά η μετάβαση στο Conference League.

Ο Ολυμπιακός πέρασε πολλά φέτος, ανάμεσα τους και η  συντριβή στο Φράιμπουργκ. Με τις αναφορές να γίνονταν για το πότε ήταν η προηγούμενη φορά που ο Ολυμπιακός είχε δεχθεί πέντε γκολ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Ε, σήμερα έχουμε την αντίστροφη αποστολή. Να βρούμε το προηγούμενο ματς που είχε πετύχει πέντε γκολ.

Δεν πάμε πολύ πίσω, αλλά ούτε το λες και πολύ πρόσφατο. Στις 18 Νοεμβρίου 2018, ο Ολυμπιακός του Πέντρο Μαρτίνς είχε συντρίψει με 5-1 την Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο, πάλι στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League. Το σκορ μάλιστα ήταν 4-0 από το ημίχρονο και οι «ερυθρόλευκοι» έσβησαν στη συνέχεια τις μηχανές.

Τα γκολ είχαν πετύχει ο Βασίλης Τοροσίδης (6′), ο Κώστας Φορτούνης (15′, 36′), ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (26′) και ο Αχμέντ Χασάν (70′). Η Ντουντελάνζ είχε μειώσει προσωρινά με τον Σινάνι (69′). Χθες ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο παραγωγικός στο πρώτο 45λεπτο (3-0), όμως πέτυχε το πέμπτο γκολ με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί δύο λεπτά νωρίτερα από τότε.

Στα πέντε χρόνια που μεσολάβησαν από το 5-1 επί της Ντουντελάνζ, οi «ερυθρόλευκοι» είχαν σταματήσει τρεις φορές στα τέσσερα γκολ. Στις 30 Ιουλίου 2019 νίκησαν 4-0 τη Βικτόρια Πλζεν, στις 21 Αυγούστου 2019 συνέτριψαν με το ίδιο σκορ και την Κράσνονταρ και στις 18 Φεβρουαρίου 2021 νίκησαν 4-2 την Αϊντχόφεν.

Στη τρίτη θέση Μασούρας και Καμαρά

Όπως είχαμε προαναγγείλει από την προηγούμενη αγωνιστική, ο Γιώργος Μασούρας και ο Μαντί Καμαρά έφτασαν χθες τις 61 συμμετοχές με τον Ολυμπιακό στα Κύπελλα Ευρώπης και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της σχετικής κατάταξης του συλλόγου.

Οι δύο παίκτες έπιασαν, για την ακρίβεια, στην τρίτη θέση τον Ανδρέα Μπουχαλάκη και τον Γιώργο Ανατολάκη, που έχουν παίξει κι αυτοί από 61 αγώνες ο καθένας και με την πρώτη τους συμμετοχή στο Conference League θα τους αφήσουν πίσω τους. Αν θα συνεχίσουν να πηγαίνουν χέρι-χέρι, θα το δούμε.

Ο Μασούρας και ο Καμαρά έχουν μπροστά τους μόνο δύο παίκτες. Τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος έφτασε χθες τις 66 παρουσίες και είναι δεύτερος. Και φυσικά τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ο οποίος βρίσκεται εδώ και πολλά χρόνια στην κορυφή με 83 και δύσκολα θα απειληθεί στο εγγύς μέλλον.

Αξίζει μια αναφορά και στον πρωταγωνιστή της νίκης επί της Μπάτσκα Τόπολα, τον Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος έφτασε τις 30 συμμετοχές με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη κι έπιασε στην 32η θέση τον Γιάννη Γκαϊτατζή. Με το πρώτο χθεσινό γκολ, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός έφτασε τα 20 γκολ με τους «ερυθρόλευκους» σε όλες τις διοργανώσεις (πλέον έχει 21).