Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 3-2: Τους... κούφανε η ομαδάρα του Ίλιτς!

Ο τρομερός Ατρόμητος θριάμβευσε κόντρα στο «φάντασμα» του Παναθηναϊκού με 3-2 και φέρνει δύσκολες μέρες για τον Γιοβάνοβιτς. Οι «πράσινοι» σκόραραν μόνο με πέναλτι, ο Μπρινιόλι συνέχισε τα «παιδικά» λάθη κι η ομάδα του Ίλιτς πήρε μία δίκαιη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Περιστέρι με απουσίες και την πίεση για νίκη που δημιούργησε ο ευρωπαϊκός αποκλεισμός. Σε αυτά προστέθηκε το πλήγμα με Αϊτόρ που έμεινε εκτός τελευταία στιγμή (όπως και ο Τσέριν) λόγω ενοχλήσεων.

Και κάπως έτσι οι «πράσινοι» βρέθηκαν χωρίς λύσεις και εμπνεύσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητου στο πρώτο μέρος, ενώ βρέθηκαν αντιμέτωποι και με ακόμη ένα σοβαρό λάθος του Μπρινιόλι που έδωσε την ευκαιρία στον Ατρόμητο για να ισοφαρίσει.

Για να φτάσει στην ισοφάριση ήρθε πρώτα το 0-1 του Παναθηναϊκού από τον Φώτη Ιωαννίδη. Ο Διαμαντόπουλος έδωσε με ευκολία το πέναλτι υπέρ του Παλάσιος, με την ίδια ευκολία που «βάφτισε» επιθετικό φάουλ το πέναλτι του Σένκεφελντ στον Βέργο στην αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Έλληνας φορ να ανοίξει το σκορ στο 38ο λεπτό.

Το προβάδισμα, όμως, δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Εντερ Γκοθάλεθ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφερε το 1-1 μετά το λάθος του Μπρινιόλι που ουδείς κατάλαβε τι ακριβώς πήγε να κάνει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο δεύτερο μέρος ήρθε η κατάρρευση για τον υπνωτισμένο Παναθηναϊκό που βρέθηκε να χάνει 3-1! Ναι, καλά διαβάσατε! Στο 50′ ο Βέργος έκανε την ανατροπή και στο 64′ ο Ρομπέγ έριξε το τρίτο «χαστούκι» στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς που βρέθηκε στο καναβάτσο να… βλέπει αστεράκια.

Στο ενδιάμεσο ο Παλάσιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 με εξ επαφής κεφαλιά που κατέληξε άουτ, στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους.

Μη περιμένετε άλλη αντίδραση από μία ομάδα που απλώς φορούσε τις φανέλες με το τριφύλλι στο στήθος. Κάτι σπασμωδικές επιθετικές ενέργειες και κάποιες φάσεις μπας και αλλάξει κάτι, αλλά όλα γίνονταν λάθος. Αντίθετα, ο τρομερός Ατρόμητος τα έκανε όλα σωστά και το 3-1 δεν άφηνε να του το πάρει κανείς.

Στο μαύρο κι άραχνο βράδυ του τριφυλλιού, μαύρο σαν τις φανέλες που φορούσαν οι ποδοσφαιριστές, προσθέστε τον τραυματισμό του Χουάνκαρ λίγο πριν από το φινάλε. Ο Ισπανός αποχώρησε σφαδάζοντας στους πόνους στο γόνατο και είναι εύλογη η ανησυχία όλων για το αν πρόκειται για σοβαρό τραυματισμό.

Στα τελευταία λεπτά το δοκάρι του Μαντσίνι και στις καθυστερήσεις το εύστοχο πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη συνέθεσαν την εικόνα του αγώνα στο Περιστέρι, με το 3-2 να γράφει την ιστορία μίας σπουδαίας νίκης της ομάδας του Ιλιτς που… κούφωνε τους «πράσινους».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες (90’+5’ Ιμερέκοφ), Κούντε, Ρομπάιγ (87’ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87’ Φριντζόνσον), Βαλένσια, Βέργος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γεντβάι (68’ Αράο), Χουάνκαρ (88’ λ.τρ. Κλεϊνχέισλερ), Ρουμπέν, Βιλένα, Παλάσιος (68’ Σπόραρ), Μπερνάρ, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.