Παναιτωλικός - ΑΕΚ 2-2: «Αυτοκτονία» και... μπλόκο στο Αγρίνιο για την «Ένωση»

Μπλόκο στο Αγρίνιο για την ΑΕΚ, που μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στον Παναιτωλικό, όμως οι παίκτες του Πετράκη κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και πήραν μεγάλο αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ αν και βρήκε από νωρίς δύο γκολ με τους Λιβάι Γκαρσία και Ελίασον, δεν καθάρισε το ματς και τελικά ο αξιόμαχος Παναιτωλικός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να ισοφαρίσει και να πάρει σπουδαία ισοπαλία.

Γκολ με το καλημέρα για την ΑΕΚ στο Αγρίνιο, αφού ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε μόλις στο 2ό λεπτό της αναμέτρησης για την «Ένωση». Ο Γκατσίνοβιτς ξεκίνησε την αντεπίθεση με τον Σιντιμπέ να κάνει τη σέντρα, η άμυνα του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να διώξει και ο 25χρονος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γκρατερόλ.

H AEK συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, με τον Γκατσίνοβιτς σε δύο περιπτώσεις να μην μπορεί να βρει εστία.

Οι παίκτες του Αλμέιδα είχαν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας σε υψηλά ποσοστά κατοχής (68%)και στο 14′ ο Ελίασον με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο ρυθμός στα επόμενα λεπτά έπεσε, με τον Παναιτωλικό να επανέρχεται μετά το 30′ και στο 38′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από κλωτσιά στην περιοχή του Μουκουντί πάνω στον Μλάντεν, με τον Ζοάο Πέδρο να εκτελεί και να μειώνει σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να πιέσει την άμυνα της «Ένωσης». Αμφότερες οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν κοντά στο γκολ χωρίς όμως να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως να φέρουν το ματς στα ίσια στο 65′, μετά τη σέντρα στην περιοχή, το σουτ του Ζοάο Πέδρο βρήκε σε παίκτη της ΑΕΚ και στρώθηκε στον Μπαλτασάρα που με δυνατό σουτ έκανε το 2-2.

Ο Αλμέιδα προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στα επόμενα λεπτά, με σκοπό να φρεσκάρει την ομάδα του μεσοεπιθετικά. Η ΑΕΚ έβαλε πίεση στα καρέ του Παναιτωλικού με σκοπό να βρει το γκολ, όμως οι παίκτες του Πετράκη είχαν κλείσει καλά τους χώρους.

Η «Ένωση» δεν ήταν απειλητική, με τον Γκατσίνοβιτς στο 83′ να κάνει ένα ανάποδο σουτ, με τον Καπίνο να αντιδρά και τον Μάνταλο στην εξέλιξη της φάσης να μην μπορεί να σκοράρει.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έψαξε ένα γκολ, όμως ο Παναιτωλικός άντεξε και πήρε το αποτέλεσμα.