Αστέρας Τρίπολης-Αρης 3-2: Δύο γκολ και μετά παιδική χαρά! Είδε... αστεράκια!

Ο Αρης που κέρδιζε 0-2 στην Τρίπολη από το 14′ και μέχρι το 45′, έκανε όλα τα λάθη του κόσμου και έχασε από τον Αστέρα με 3-2! Αμυντική τραγωδία για τους Θεσσαλονίκείς και επική ανατροπή με τρία γκολ για τον Αστέρα, που φουλάρει για την 5η θέση!

Από τη γκέλα με τη Λαμία, στην τραγωδία με τον Αστέρα σαν μην πέρασε μια μέρα! Ο Αρης που προηγήθηκε στο 8′ με πέναλτι του Μορόν και στο 14′ κέρδιζε 0-2 με όμορφο γκολ του Σουλεϊμάνοφ, έχασε στην Τρίπολη από τον Αστέρα με 3-2, με τρία γκολ μέσα σε δεκαπέντε λεπτά!

Τέτοιο κάζο με τόσα τραγικά αμυντικά λάθη, με λάθη χωρίς πίεση και ερασιτεχνική νοοτροπία, ο Αρης δεν είχε πάθει ξανά φέτος. Παρά το 0-2 θύμιζε… σκορποχώρι μέσα στο γήπεδο, φαινόταν πως αργά ή γρήγορα ο Αστέρας θα σκόραρε, αλλά κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τόσο εύκολη ανατροπή σε 3-2 σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος και τα σχόλια των παικτών του για να μην επαναληφθούν λάθη σαν αυτό με τη Λαμία που κόστισε τη νίκη, ο Αρης έκανε ακόμα περισσότερα και κατέρρευσε πλήρως.

Ιστορική ανατροπή!

Ο Αστέρας έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και αφού μείωσε με πέναλτι  του Μιριτέλο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε σε 2-2 πάλι με τον Μιριτέλο, αυτή τη φορά με κεφαλιά.  Οι παίκτες του Αρη στην άμυνα και στο κέντρο ήταν σε τρικυμία, ο Αστέρας έκανε ότι ήθελε με τον Μουνάφο να «καταπίνει» κάθε αντίπαλο και στο 61′ ήρθε και η ανατροπή, από τραγικό λάθος του Ζαν Ζουλ Εμβοντό και εκτέλεση του Μουνάφο από ασίστ του Ζουγλή.

Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας Τρίπολης πλησίασε τον Αρη στον έναν βαθμό και πλέον κυνηγάει την πέμπτη θέση. Οσο για τον Αρη μετά το δεύτερο  διαδοχικό σοκ, πρέπει να πάει στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ και κανείς δεν ξέρει πως θα καταφέρει να σηκώσει κεφάλι!