ΟΦΗ - Λαμία 1-1: «Χρυσός βαθμός» για τους Φθιώτες που «βύθισαν» τους Κρητικούς

Η Λαμία έδωσε συνέχεια στην νίκη της επί του Ολυμπιακού και κατάφερε να φύγει από το Ηράκλειο με το βαθμό της ισοπαλίας στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ (1-1). Για μια ακόμα φορά δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη η ομάδα του Μελ, στην 8η θέση η ομάδα του Βόκολου.

Οι Φθιώτες έχουν αποδείξει φέτος ότι είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και κατάφεραν να φύγουν από την Κρήτη με το βαθμό της ισοπαλίας, κόντρα σε έναν ΟΦΗ που έμεινε για 10ο παιχνίδι χωρίς νίκη και πλέον απέχει μόλις 3 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Η Λαμία με την ορμή από τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, μπήκε δυνατά και στο ματς με τον ΟΦΗ και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Ακούνια, που δείχνει να «μπαίνει» για τα καλά στα παπούτσια του Καρλίτος, που έλειψε για ένα ακόμα παιχνίδι.

Από κει και πέρα και οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, ο ΟΦΗ για να ισοφαρίσει με τον Φελίπε και η Λαμία για να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Τσιλούλη.

Τελικά οι Κρητικοί μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν από το ημίχρονο, όταν ο Νέιρα κέρδισε πέναλτι από τον Παπαδόπουλο και το εκτέλεσε ο ίδιος για να γράψει το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν για να βρουν το δεύτερο γκολ που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ, όμως καμία από τις δύο δεν τα κατάφερε. Πιο κοντά σε αυτό έφτασε η Λαμία, αλλά ο Ακούνια αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Το τελικό 1-1 αφήνει σαφέστατα ικανοποιημένη τη Λαμία, που πήρε βαθμό στην έδρα του ΟΦΗ, ενώ για τους γηπεδούχους αυτό ήταν το 10ο παιχνίδι χωρίς τρίποντο και πλέον βρίσκονται μόλις 3 βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.