ΑΕΚ-Αρης 0-0: Ραντεβού στο «Βικελίδης»

Σε ένα ματς κλειστό και με λίγες φάσεις, ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο 0-0 στο πρώτο ματς, στην άδεια OPAP Arena, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και το ενδιαφέρον πλέον μεταφέρεται στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης του Μάντζιου έχει μάθει ένα συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού στα ντέρμπι και του έχει βγει. Το πέτυχε με τον Παναθηναϊκό, το πέτυχε πρόσφατα με τον ΠΑΟΚ, το ακολούθησε και με την ΑΕΚ. Κοντά οι γραμμές, πίεση και εκμετάλλευση του κενού χώρου για αντεπιθέσεις.

Πλην του τελευταίου όλα τα άλλα ο Άρης τα έκανε άριστα στο πρώτο μέρος του αγώνα στη Ν.Φιλαδέλφεια. Δεν είναι τυχαίο ότι η ΑΕΚ την οποία ο Αλμέιδα παρέταξε με πολλές αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό, ολοκλήρωσε χωρίς φάση της προκοπής παρά μόνο κάποια σουτ στα τελευταία λεπτά.

Φάση δεν είναι ούτε ο Αρης, αν και έβγαινε ωραία στην κόντρα, αφού στο τέλος οι παίκτες έχυναν την καρδάρα με το γάλα. Έτσι, το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν δίκαιο και το… απόλυτο μηδέν, χωρίς φάσεις, αλλά με ένταση και μπόλικη τακτική από τους δύο ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με τη διάθεση να πιέσει τον Άρη και απείλησε με το πλασέ του Πόνσε στο 48′ που πέρασε λίγο άουτ.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 68ο λεπτό με τον Μορόν να πλασάρει άουτ από καλή θέση αν και είχε επιλογές είτε τον Παναγίδη είτε τον Νταρίντα.

Μετά την ευκαιρία του Άρη το ματς άνοιξε και είδαμε φάσεις από τις δύο ομάδες. Στο 71′ ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά τον νίκησε ο Οντουμπάτζο βάζοντας την κόντρα και τρία λεπτά μετά ο Ζιλ έκανε το σουτ με το εξωτερικό αναγκάζοντας τον Αθανασιάδη σε δύσκολη επέμβαση (στη φάση τραυματίστηκε κι αποχώρησε με λυγμούς ο χαφ του Άρη).

Στα τελευταία η ένταση ανέβηκε, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, κυρίως η ΑΕΚ που πίεσε περισσότερο, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (46΄ Γκατσίνοβιτς), Μήτογλου, Σιμάνσκι, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον (60΄ Αμραμπατ), Τσούμπερ (60΄ Αραούχο), Πισάρο (69΄ Φερνάντες), Πόνσε (60΄ Γκαρσία)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζιλ (77΄ Φετφατζίδης), Τζούρασεκ (72΄ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (55΄ Παναγίδης), Μορόν (77΄ Ζαμόρα)