Μπέρνλι - Λούτον 1-1: Εκτός έδρας βαθμός με γκολ στο 93'

Το «buzzer beater» του Μόρις στο 93′ έδωσε ένα «χρυσό» βαθμό στη Λούτον στο «Ταρφ Μουρ» απέναντι στη Μπέρνλι (1-1).

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής στην Premier League, Μπέρνλι και Λούτον ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με τη Λούτον να παίρνει μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων το «τρίποντο» στο 93′ και να τους αφήνει ένα βαθμό, παίρνοντας και εκείνη έναν.

Η Μπέρνλι δεν έχει άλλη επιλογή από το να κάνει… πορεία πρωταθλητισμού στο 2024, προκειμένου να πετύχει το μεγάλο της στόχο και να παραμείνει στην Premier League. Για 92 λεπτά κρατούσε στην «αγκαλιά» της το σπουδαίο «τρίποντο», αλλά ο Μόρις, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 74΄, της «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» στις καθυστερήσεις κι έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το γκολ του Ελβετού, Ζέκι Αμντούνι, πριν το τέλος του πρώτου μέρους, έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, που τελικά δεν έφτασαν στην 4η εφετινή τους νίκη, έστω κι αν διατήρησαν την πολύ καλή παράδοση που έχουν δημιουργήσει απέναντι στη Λούτον μένοντας αήττητοι για όγδοο ματς (4-4-0).