Ρεάλ: Οι ιστορίες γύρω από το χατ-τρικ του Βινίσιους με την Μπαρτσελόνα

Το βράδυ της Κυριακής, ο Βινίσιους Ζούνιορ πέτυχε χατ-τρικ απέναντι στην «αιώνια» αντίπαλο Μπαρτσελόνα στο στάδιο Al-Awwal του Ριάντ και συνέβαλε τα μέγιστα για την κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Στα τέλη του περασμένου Οκτωβρίου, η Ρεάλ Μαδρίτης ανακοίνωσε την επέκταση της συνεργασίας της με τον Βινίσιους Ζούνιορ έως τις 30 Ιουνίου 2027. Δηλαδή αν εξαντληθεί το συμβόλαιο, ο Βραζιλιάνος θα κλείσει εννιαετία στον πιο επιτυχημένο ευρωπαϊκό σύλλογο. Και, βέβαια, σε αυτό το διάστημα θα έχει την ευκαιρία να μεγαλουργήσει – γερός να είναι.

Ο 23χρονος επιθετικός θα θυμάται για πάντα το βράδυ της Κυριακής 14 Ιανουαρίου 2024. Πέτυχε χατ-τρικ απέναντι στην «αιώνια» αντίπαλο Μπαρτσελόνα στο στάδιο Al-Awwal του Ριάντ και συνέβαλε τα μέγιστα για την κατάκτηση του ισπανικού Σούπερ Καπ. Το θριαμβευτικό 4-1 φέρει ανεξίτηλα την υπογραφή του.

Η Ρεάλ είχε να σκοράρει δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο ενός «κλάσικο» από τις 23 Σεπτεμβρίου 1979, όταν δύο παίκτες, ο Σαντιγιάνα (6’) και ο Χουανίτο (8’), είχαν θέσει τις βάσεις για το εντός έδρας 3-2. Ο Βινίσιους τα έβαλε μόνος του. Ωσπου στο 39’ ευστόχησε στο πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε, διαμορφώνοντας το 3-1.

Αν μη τι άλλο, βρήκε την κατάλληλη στιγμή για να πετύχει το παρθενικό του χατ-τρικ σε ένα ημίχρονο, το πρώτο του με τη φανέλα των «μπλάνκος» από τον Μάιο του 2022 και το ένα από τα δύο των τελευταίων πέντε σεζόν απέναντι στην Μπαρτσελόνα (σ.σ. το άλλο πέρυσι ο Καρίμ Μπενζεμά, με τον Βραζιλιάνο μάλιστα να σημειώνει το τέταρτο γκολ).

Στην ιστορία του «κλάσικο», μόλις τέσσερις παίκτες έχουν καταγράψει χατ-τρικ δύο φορές: ο Σαντιάγο Μπερναμπέου, ο Χάιμε Λαθκάνο, ο Φέρεντς Πούσκας και ο Λιονέλ Μέσι. Ο Βινίσιους είναι ικανός να γίνει ο πέμπτος. Εξάλλου έχει ήδη 6 γκολ σε 16 αναμετρήσεις.

Παρεμπιπτόντως, ούτε ο Λιονέλ Μέσι, ούτε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ούτε κανένας άλλος άσος των δύο ομάδων, δεν είχε καταφέρει κατά τον τρέχοντα αιώνα να βάλει δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο ενός ντέρμπι.

Παράλληλα, ο Βινίσιους πέτυχε το πιο γρήγορο χατ-τρικ σε «κλάσικο» από τις 6 Ιανουαρίου 1995, όταν ο Ιβάν Σαμοράνο είχε πράξει αναλόγως στο ίδιο ακριβώς λεπτό (39’), θέτοντας τις βάσεις για το 5-0 των «μπλάνκος» επί της Μπαρτσελόνα.

Οπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς, την Κυριακή το όνομα του Βραζιλιάνου συμπεριλήφθηκε πλάι σε εκείνα «ιερών τεράτων». Ωστόσο, στη διάρκεια φαίνονται όλα. Θα καταφέρει να απασχολεί συχνά τους φιλάθλους; Ηδη, πάντως, στα 23 του, έχει κατακτήσει οκτώ τίτλους με τη Ρεάλ. Και βρίσκεται μόλις πέντε χρόνια στη Μαδρίτη.