Ολυμπιακός: Όταν έκοψε τον αέρα του Παναθηναϊκού με τεσσάρα στο Κύπελλο

Η καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι πρωταθλήματος στο «Γ. Καραϊσκάκης», τρεις μέρες νωρίτερα, τού είχε δώσει αέρα φαβορί ενόψει του νοκ άουτ αγώνα Κυπέλλου της 16ης Ιανουαρίου 2008, στο ίδιο γήπεδο. Όμως, ο Ολυμπιακός είχε αντίθετη άποψη.

Η ατμόσφαιρα πριν από τον αγώνα Κυπέλλου Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στις 16 Ιανουαρίου 2008, έμοιαζε αρκετά με αυτήν που ζούμε φέτος. Ο αγώνας ήταν μονός, όμως τρεις μέρες νωρίτερα οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί πάλι στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το πρωτάθλημα.

Το ματς είχε λήξει ισόπαλο 1-1, όμως οι «πράσινοι» είχαν κυριαρχήσει. Προηγήθηκαν στο 15′ με τον Σαλπιγγίδη και παρότι δέχθηκαν την ισοφάριση στο 45′ από τον Άντζα (ενώ λίγο νωρίτερα ο Λούα Λούα είχε δοκάρι), έκανε ό,τι ήθελαν στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 54′ ο Ίβανσιτς είχε σουτ στο δοκάρι, στο 67′ ο Νικοπολίδης έπιασε πέναλτι του Παπαδόπουλου, ενώ στο 79′ ο Εντόι αστόχησε σε τετ α τετ και στο 82′ ο Ίβανσιτς είχε άλλο ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Η ισοπαλία άφηνε με την αίσθηση του ανικανοποίητου τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εμφανιζόταν εκείνη τη χρονιά ικανός για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Δικαιολογημένα, λοιπόν, η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο κατέβηκε με αέρα φαβορί στο παιχνίδι για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Ο Ολυμπιακός, όμως, τους έκοψε τον αέρα, διαψεύδοντας ακόμα και πιστούς οπαδούς του που είχαν κλονιστεί από την εικόνα του στο ντέρμπι πρωταθλήματος. Και όχι μόνο νίκησε, αλλά συνέτριψε τον «αιώνιο» αντίπαλό του με 4-0!

Ήταν μία από εκείνες τις περιπτώσεις που οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σε όλους τους αμφισβητίες ότι δεν πρέπει να υποτιμούν την καρδιά του πρωταθλητή. Ο Τάκης Λεμονής έκανε κίνηση-ματ βάζοντας τον Τοροσίδη στα χαφ του 4-3-3, δίνοντας συνοχή στο κέντρο που ήταν η αχίλλειος πτέρνα του Ολυμπιακού στο ντέρμπι πρωταθλήματος. Και η διαφορά φάνηκε.

Ο Λούα Λούα άνοιξε το σκορ με ένα εντυπωσιακό βολέ στο 6′, δίνοντας τον τόνο γι’ αυτό που θα ακολουθούσε. Όχι ότι δεν αντέδρασε ο Παναθηναϊκός. Δημιούργησε ευκαιρίες, με πιο χαρακτηριστική εκείνη του Σαλπιγγίδη στο 55′. Μόλις όμως δέχθηκε το 2-0 από τον Τοροσίδη στο 63′, παρέδωσε πνεύμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Κοβάτσεβιτς έγραψε το 3-0, τιμωρώντας λάθος του Σαριέγκι και έδωσε το σύνθημα για να αρχίσει το «ερυθρόλευκο» πάρτι στην κερκίδα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λιονέλ Νούνιες, ένας Αργεντινός επιθετικός που δεν είχε δείξει κάτι ιδιαίτερο, αλλά εκείνη την ημέρα άφησε στους οπαδούς του Ολυμπιακού κάτι να θυμούνται από το σύντομο πέρασμά του. Στο 81ο λεπτό πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με βολ πλανέ και διαμόρφωσε το 4-0, που έφερε πανηγυρικά την ομάδα του στους «8».

Για την Ιστορία, ο Ολυμπιακός έκλεισε εκείνη τη σεζόν με το νταμπλ, αφού όμως από τον Μάρτιο ανέλαβε ως προπονητής ο Ισπανός Πεπ Σεγούρα. Πρώτα ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στο πρωτάθλημα, όπου έδινε μάχη με την ΑΕΚ (τότε με την υπόθεση Βάλνερ, για την οποία βέβαια οι «ερυθρόλευκοι» ορθώς δικαιώθηκαν στα δικαστήρια). Και κατόπιν κατέκτησε και το Κύπελλο, νικώντας στον τελικό του Καυτανζογλείου τον Άρη με 2-0.

Άλλα γεγονότα στην Ελλάδα και τον κόσμο στις 16 Ιανουαρίου

2017: Η Γιουβέντους παρουσιάζει το νέο της λογότυπο με το γράμμα J δίπλα σε μία παράλληλη μαύρη γραμμή, διατηρώντας τις ρίγες της φανέλας και το σχήμα της μισής ασπίδας και αντικαθιστώντας την ζέβρα που κυριαρχούσε στο παλιό.

2005: Σκοτώνεται ο 55χρονος φίλαθλος της Ξάνθης Σταμάτης Γεωργιουδάκης όταν καταπλακώνεται από μεταλλική πόρτα του γηπέδου που ξεκολλούν οι ισχυροί άνεμοι, εξαιτίας των οποίων αναβάλλεται ο αγώνας πρωταθλήματος με τον Ιωνικό.

2005: Ο Ντιέγκο Μαραντόνα εγγράφεται ως μέλος στον Ολυμπιακό, υπογράφει αυτόγραφα και αποθεώνεται από τους φιλάθλους, πριν από την έναρξη του αγώνα πρωταθλήματος με τον Ηρακλή, στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

2002: Πεθαίνει ο Αμερικανός πυγμάχος Καρλ «Μπόμπο» Όλσον, σε ηλικία 74 ετών. Ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής μεσαίων βαρών από το 1953 μέχρι το 1955 και διατήρησε τον τίτλο περισσότερο από κάθε άλλον πυγμάχο της κατηγορίας αυτής την δεκαετία του ‘50.

2000: Ο Νίκος Νταμπίζας γίνεται ο πρώτος αμυντικός της Νιουκάστλ μετά το 1893 που σκοράρει σε δύο διαδοχικούς αγώνες, όταν σημειώνει γκολ εναντίον της Σαουθάμπτον (5-0).

1999: Η Ελβετίδα Κορίν Ρέι-Μπελέ γίνεται η πρώτη σκιέρ στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που κερδίζει δύο διαφορετικά αγωνίσματα (σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ και ελεύθερη κατάβαση) σε μία ημέρα. Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι μέχρι τότε η Ρέι-Μπελέ δεν είχε σημειώσει καμία νίκη στην καριέρα της στη διοργάνωση.

1998: Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών κατακτά την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στο Περθ της Αυστραλίας νικώντας τον Καναδά με 10-9 στην παράταση και ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα έχανε με 4-8.

1983: Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα Ηρόδοτος-Ιωνικός για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, ο 13χρονος Μιχάλης Σπανάκης, ο οποίος εκτελεί καθήκοντα μπολ μπόι, μπαίνει στο γήπεδο και αποκρούει τα σουτ δύο παικτών της ομάδας της Νίκαιας. Μάλιστα, ο παίκτης του Ιωνικού Ξενάριος χαστουκίζει τον νεαρό και αποβάλλεται από τον διαιτητή, ο οποίος φυσικά δεν μπορεί να καταλογίσει γκολ. Ο αγώνας λήγει με 1-0 υπέρ του Ηρόδοτου, όμως ο Ιωνικός με μπροστάρη τον γενικό αρχηγό, Δημήτρη Μελισσανίδη καταθέτει ένσταση στην ΕΠΟ και πετυχαίνει την επανάληψη του αγώνα. Στον επαναληπτικό, που διεξάγεται πολλούς μήνες αργότερα, ο Ηρόδοτος νικά με 7-3.

1974: Ο Άγιαξ συντρίβει τη Μίλαν με 6-0 στη ρεβάνς του τελικού του Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ (είχε ηττηθεί με 1-0 στο πρώτο ματς στο Μιλάνο). Τα γκολ στην εντυπωσιακή παράσταση του «Αίαντα» πετυχαίνουν οι Μούλντερ (26′), Κάιζερ (35′), Νέεσκενς (71′), Ρεπ (81′), Τζ. Μιούρεν (84′ πέν.) και Χάαν.

1971: Πεθαίνει σε ηλικία 81 ετών ο Βέλγος ποδηλάτης Φιλίπ Τις, τρεις φορές νικητής του Γύρου της Γαλλίας (1912, 1913, 1920).

1936: Η πρώτη κάμερα photo finish χρησιμοποιείται στο Hieleah Race Track της Φλόριντα.

1896: Διεξάγεται το πρώτο κολλεγιακό παιχνίδι μπάσκετ με πέντε παίκτες να αγωνίζονται για κάθε ομάδα (μέχρι τότε αγωνίζονταν εννιά). Στην Αϊόβα, η τοπική ομάδα υποδέχεται το Σικάγο και γνωρίζει την ήττα με 15-12.