Αρης - Ολυμπιακός 1-2: Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...

Με πρώτο βιολί τον αφιονισμένο Ροντινέι που έφτιαξε το γκολ του Ναβάρο και πέτυχε το δεύτερο, τον Εσε να κόβει και να ράβει στον άξονα, έναν εκπληκτικό Ζέλσον Μαρτίνς κι όλους τους άλλους πιστούς στο ρόλο τους, ο Ολυμπιακός πήρε άνετα κι επιβλητικά ένα μεγάλο «διπλό» στο «Βικελίδης»

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ, ενωμένος, δυνατός. Με μια επιβλητική εμφάνιση, δήλωση προθέσεων για τη συνέχεια η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ έκανε επίδειξη δύναμης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Αρη. Με δύο γκολ στο πρώτο 20άλεπτο, σωστή οργάνωση, προσήλωση στο αμυντικό σκέλος και καθαρό μυαλό στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι« έκαναν τα δύσκολα… εύκολα μπλοκάροντας εντελώς το συγκρότημα του Ακη Μάντζιου. Με έναν εξαιρετικό Ροντινέι να δημιουργεί το πρώτο γκολ και να πετυχαίνει το δεύτερο από την άσπρη βούλα, έναν Ναβάρο να πετυχαίνει το 0-1 και να κερδίζει το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Βραζιλιάνος μπακ, η ομάδα του Πειραιά έφτασε σχετικά εύκολα στο πολύτιμο τρίποντο. Μοναδική… μουντζούρα το γκολ των γηπεδούχων στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων ο Εσε που έκανε σπουδαίο παιχνίδι ανασταλτικά και μοίραζε τη μπάλα λες και ήταν ντίλερ σε καζίνο, ενώ η διαφορά στο δημιουργικό κομμάτι ήρθε από τον ζογκλέρ Ζέλσον, ο οποίος έδειξε την ποιότητά του σε κάθε επαφή με τη μπάλα. Πολύ καλή η διαχείριση του Κάρλος Καρβαλιάλ, ο οποίος δικαιώθηκε όχι μόνο από τις επιλογές του στο αρχικό σχήμα, αλλά και από την ψυχολογική προετοιμασία και από τις παρεμβάσεις του από τον πάγκο στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Πέρα από τις δεδομένες απουσίες των Μπράμπετς και Ζαν Ζουλ, ο Ακης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του χωρίς τον πολυτιμότερο παίκτη της ρεβάνς Κυπέλλου με την ΑΕΚ, τον κίπερ Κουέστα, ο οποίος εξακολουθεί να έχει ενοχλήσεις στη μέση κι έμεινε στον πάγκο. Αντ’ αυτού πήρε θέση στην ενδεκάδα ο Χουτεσιώτης, ενώ λόγω πυρετού αποκλείστηκε και ο Τζούρασεκ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κάρλος Καρβαλιάλ ήταν υποχρεωμένος να μετρήσει το βαθμό κόπωσης αρκετών βασικών του ποδοσφαιριστών και δεν δίστασε να αφήσει στον πάγκο παίκτες της αξίας του Φορτούνη και του Ποντένσε. Ο Φραν Ναβάρο ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και διατηρήθηκε στην κορυφή της επίθεσης, ενώ για πρώτη φορά επιλέχθηκε ο Ζέλσον Μαρτίνς στο αριστερό άκρο της επίθεσης με τον Μασούρα στο δεξί.

Στη μεσαία γραμμή, ο Καμαρά έμεινε στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Την τριάδα δίπλα στον Εσε σχημάτισαν οι Καρβάλιο και Αλεξανδρόπουλος, ενώ στην άμυνα ο Ρέτσος επέστρεψε αντί του Μπιανκόν και ο Κίνι αντί του Ορτέγκα.

Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα, να παίρνει μέτρα προς την επίθεση και να ψάχνει την καλή τελική. Στο 15ο λεπτό ο Αλεξανδρόπουλος έβγαλε τετ α τετ τον Μασούρα, ο οποίος, όμως, υποδείχθηκε σωστά εκτός θέσης.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροντινέι από δεξιά επιχείρησε σέντρα, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Παναγίδη για να καταλήξει στο κεφάλι του Ναβάρο, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την άστοχη έξοδο του Χουτεσιώτη για να πετύχει το 0-1.

Δυναμικά συνέχισε η ομάδα του Καρβαλιάλ και τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ του πρώτου γκολ Ναβάρο, ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Φαμπιάνο με τον Δανό διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα, ενώ ήταν σύμφωνη και η γνώμη του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροντινέι, ο οποίος με χαρακτηριστική άνεση έγραψε το 0-2 στο 21ο λεπτό.

Τα δύο σχετικά γρήγορα γκολ, απελευθέρωσαν τους φιλοξενούμενους, με την κυριαρχία τους να γίνεται καθολική. Νέα απόπειρα από Αλεξανδρόπουλο και Μαρτίνς μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (26-28′), δεν άλλαξε το σκορ, καθώς το πρώτο σουτ σταμάτησε στον κίπερ, ενώ το δεύτερο ήταν άστοχο.

Με πολύ καλό transition, σωστές αλληλοκαλύψεις, οργανωμένη πίεση ψηλά και ταχύτητα στις επιλογές, ο Ολυμπιακός έκανε σε αυτό το ημίχρονο ότι δεν είχε κάνει στα περισσότερα από τα προηγούμενα παιχνίδια του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τους «ερυθρόλευκους» να πατούν καλύτερα, να συνδυάζονται με επιτυχία και να ψάχνουν με ψυχραιμία ένα ακόμη γκολ. Η επιλογή της τριάδας στον άξονα επέδρασε ευεργετικά στον έλεγχο του ρυθμού και την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ το άμεσο παιχνίδι και η ταχύτητα του Ζέλσον, έκανε τα πράγματα πολύ πιο απλά στο επιθετικό σκέλος.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν από τους κορυφαίους αν όχι ο κορυφαίος της αναμέτρησης, παρέα με τον Ροντινέι, ο οποίος έφτιαξε το γκολ του Ναβάρο και πέτυχε το δεύτερο από την άσπρη βούλα. Ο Ζέλσον, ωστόσο, έμεινε στο γήπεδο για 63 λεπτά, καθώς ο πάγκος δεν ήθελε να ρισκάρει πιθανό τραυματισμό. Τη θέση του πήρε ο Ποντένσε για να συνεχίσει με τον ίδιο ρόλο.

Το ματς κύλησε σβηστό μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αρη να βρίσκει τελικά το γκολ της τιμής, με αυτογκόλ του Κίνι, έπειτα από σέντρα του Νταρίντα, ενώ η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Ζαμόρα πριν καταλήξει στον Ισπανό αμυντικό του Ολυμπιακού.