ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-2: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Αγρινιώτες

Ο Παναιτωλικός πήρε τεράστια νίκη στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ με 2-1 και πλέον είναι κοντά σε ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, όμως ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βρήκε και το γκολ για το άνοιγμα του σκορ.

Στο 19′ και μετά από γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του Αγρινίου η μπάλα έφτασε στον Ζοάο Πέδρο που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 0-1.

Μετά το σόκ ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και έψαξε την ισοφάριση όμως και πάλι ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 34′ η μπάλα στρώθηκε και πάλι στον Ζοάο Πέδρο, όμως αυτή τη φορά ο Σωτηρίου με τη βοήθεια και του δολαρίου του, κατάφερε να αποκρούσει.

Ότι δεν κατάφερε ο ΟΦΗ στο πρώτο μέρος το πέτυχε στο ξεκίνημα του δεύτερου και συγκεκριμένα στο 47′. Ο Τοράρινσον μπήκε στην περιοχή από τ’ αριστερά, γύρισε την μπάλα στον Μπάκιτς, ο οποίος με ένα κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης όμως, ήρθε η ώρα του Νίκου Καρέλη.ο έμπειρος επιθετικός 3δειξε την κλάση του όταν βρέθηκε σε εξαιρετική θέση και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1. Αυτό σημαίνει ότι οι Αγρινιώτες βρίσκονται πολύ κοντά σε ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά, αρκεί να μην χάσουν στη ρεβάνς που θα γίνει στην έδρα τους.