Αρης-Νίκη Βόλου 3-0: Στο τέλος έκανε τη δουλειά!

Ο Αρης απέκτησε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης κερδίζοντας 3-0 τη Νίκη Βόλου στο Κλεάνθης Βικελίδης, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις που του δίνουν σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τη ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό!

Ο Αρης θα πάει άνετος στο Πανθεσσαλικό για να σφραγίσει την πρόκριση στην τετράδα, καθώς το καθαρό 3-0 στο Κλεάνθης Βικελίδης, που διαμορφώθηκε από δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, δεν αφήνει περιθώρια στη Νίκη Βόλου.

Ο Βλάντι Νταρίντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με δύο γκολ, ενώ στην εκπνοή σκόραρε εντυπωσιακά και ο Σουλεϊμάνοφ για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα.

Νωθρός ο Μορόν, σπατάλησε ευκαιρίες

Ο Αρης θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό, όταν ο Μάνου Γκαρθία έδωσε γκολ πάρε βάλε στον Μορόν, αλλά ο στράικερ του Αρη έκανε κακό τελείωμα, ενώ θα μπορούσε να είχε πλασάρει εύκολα τον Γκαραβέλη.

Δύο λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Αρη γύρισαν την μπάλα εξαιρετικά, αλλά ο Μορόν από θέση βολής πλάσαρε πάλι αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα της Νίκης.

Ακυρώθηκε το γκολ του Νταρίντα

Οτι δεν έκανε ο Μορόν τον έκανε ο Νταρίντα στο 30′ με τον Νταρίντα, που μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Γκαραβέλη με ωραίο βολέ για το 1-0. Ωστόσο μετά από τον έλεγχο του VAR, το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Μορόν ήταν σε θέση οφ σάιντ στην αρχή της φάσης.

Ο Αρης έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ στο 40′ όταν ο Μορόν έβγαλε σε τετ α τετ τον Φεράρι με τον Γκαραβέλη, αλλά ο Αργεντινός μπακ έπιασε ένα αδύναμο πλασέ πάνω στο γκολκίπερ της Νίκης Βόλου.

Αλλος Αρης στο β’ ημίχρονο και νέα ευκαρία Μορόν

Ο Ακης Μάντζιος έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο βλέποντας την ομάδα του να είναι αργή και να μην μπορεί να βάλει πίεση στην άμυνα της Νίκης και ο Αρης μεταμορφώβηκε γρήγορα κυρίς χάρη στους Σουλεϊμάνοφ και Οντουμπάτζιο. Στο 53′ ο Μορόν πλάσαρε με τη μία, αλλά ο Γκαραβέλης απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Λύτρωση με Νταρίντα

Ωστόσο στο 58′ ο Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Γκαραβέλη σε σουτ του Σουλεϊμάνοφ και από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, αλλά μετά από το τσεκ του VAR αυτή τη φορά το γκολ του Τσέχου μέτρησε.

Στο 76′ ο Γκαραβέλης ξανά σταμάτησε εντυπωσιακά το απευθείας χτύπημα φάουλ του Βερστράτε, ενώ δύο λεπτά αργότερα νίκησε και τον Μορόν.

Χτύπησε σαν κόντρα στο τέλος

Κι ενώ το σκορ φαινόταν να μένει στο ρευστό 1-0, ο Βλάντι Νταρίντα με κεφαλιά από σέντρα του Σαβέριο έκανε το 2-0 στο 90+3′ για να διώξει το άγχος.

Μάλιστα ο Σουλεϊμάνοφ με πανέμορφο γκολ στο στο 90+6′, έγραψε και το τελικό 3-0.

Πλέον η ρεβάνς που θα γίνει στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου την επόμενη εβδομάδα, αποκτάει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Αρη να βρίσκεται με το 1,5 πόδι στα ημιτελικά της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδος.