ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1: Ο «killer» Ντεσπόντοφ έστειλε τον Δικέφαλο στην κορυφή!

Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ σκόραρε δις, ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια το ντέρμπι της Τούμπας με τον Παναθηναϊκό (2-1) και απολαμβάνει τη μοναξιά της πρώτης θέσης στη βαθμολογία! Με πέναλτι του Μπακασέτα είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι «πράσινοι».

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι άρχισε από το… 40ο λεπτό και μετά όταν το γκολ του Δικεφάλου και η τρομερή ένταση στους πάγκους των δύο ομάδων «ζωντάνεψαν» μία «κρύα», έως εκείνο το σημείο, αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός που κατέβηκε στο παιχνίδι χωρίς τον Φώτη Ιωαννίδη και με τον Γερεμέγεφ στην επίθεση, είχε περισσότερο το μυαλό του να χαλάσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ και να μη του δώσει κενούς χώρους για να απειλήσει.

Ο Δικέφαλος από την άλλη έδειχνε εγκλωβισμένος στη δημιουργία, δεν έβγαζε ρίσκο στο παιχνίδι του και αδυνατούσε να βρει τρόπους να απειλήσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μία φορά βρήκε κενό χώρο ο ΠΑΟΚ και έφυγε άψογα μπροστά, στο 43ο λεπτό. Χτύπησε τον Παναθηναϊκό στο αμυντικό τρανζίσιον και ο Ντεσπόντοφ με άψογο τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στον Δικέφαλο.

Νωρίτερα, γκολ είχε πετύχει και ο Κουλιεράκης, από στημένο, αλλά στον έλεγχο του VAR επιβεβαιώθηκε το οφσάιντ, ενώ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μόνο όταν έμεινε πίσω στο σκορ απειλώντας με το ωραίο σουτ του Αράο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την ίδια ορμή και τον ίδιο… χαμό. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ξεκίνησε με τρεις μαζεμένες αλλαγές (Τσέριν, Μπερνάρ και Τζούριτσιτς αντί των Γερεμέγεφ, Αϊτόρ και Ούγκο) κέρδισε πέναλτι μέσω VAR για μαρκάρισμα του Μπακασέτα από τον Τάισον, ο ρέφερι κλήθηκε για online review και έδειξε την άσπρη βούλα με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να ευστοχεί, στο 52ο λεπτό, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Οι πανηγυρισμοί, όμως, δεν κράτησαν πολύ με τον ΠΑΟΚ να «σκοτώνει» τους «πράσινους» πάνω στο μομέντουμ και να βρίσκει δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε πανέμορφα,, ο Τάισον έκανε το γύρισμα, ο Σάστρε άφησε την μπάλα να περάσει και ο Ντεσπότοφ με ωραίο τελείωμα από κοντά έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στον ΠΑΟΚ που έβγαζε επιθέσεις με γρήγορες μεταβάσεις για να χτυπήσει την προβληματική αμυντική λειτουργία του τριφυλλιού, με τον Τερίμ να αδυνατεί να βρει λύσεις ώστε να γίνει πιο απειλητική η ομάδα του.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι «πράσινοι» απείλησαν πρώτη φορά για το 2-2 με τη μεγάλη ευκαιρία του Μλαντένοβιτς από κοντά και την τρομερή επέμβαση του Κοτάρσκι στο 86ο λεπτό.

Με το 2-1 εύθραυστο και τον χρόνο να τελειώνει, τα τελευταία λεπτά έφεραν όλους τους «πράσινους» στο μισό γήπεδο προς την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τον Γεντβάι να είναι αυτός που έχασε την επόμενη μεγάλη ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε δύο φάσεις, άργησε όμως να αντιδράσει και το 2-1 έγραψε την ιστορία του ντέρμπι. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε δίκαια και πλέον είναι στο +3 από τους «πράσινους» και μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (88’ Σβαμπ), Μουργκ (78’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (72’ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ (72’ Α. Ζίβκοβιτς), Μπράντον (88’ Τζίμας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (64’ Λημνιός), Μπακασέτας, Μαντσίνι (88’ Βιλένα), Βίτορ Ουγκό (46’ Τζούρισιτς), Γέντβαϊ, Αϊτόρ (46’ Μπερνάρ), Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Γερεμέγεφ (46’ Τσέριν), Αράο.