ΠΑΟΚ: Γιατί το πρώτο γκολ του Ντεσπόντοφ ήταν πιο σημαντικό από το δεύτερο!

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ υπέγραψε τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού (2-1) στην Τούμπα με τα δύο γκολ που πέτυχε. Κι αν το δεύτερο ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη, το πρώτο ήταν ένα γκολ – ορόσημο στην ιστορία του «δικεφάλου του βορρά».

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού φέρει την υπογραφή του Κίριλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος με κάθε ένα απ’ τα δύο γκολ που πέτυχε χθες, συνέβαλε σε κάτι ενδιαφέρον από στατιστικής πλευράς.

Πιο σημαντικό ήταν το πρώτο γκολ του Βούλγαρου εξτρέμ, με το οποίο ο «Δικέφαλος» έφτασε τα 2.000 στους αγώνες πρωταθλήματος που έχει παίξει στην Τούμπα! Συνολικά ο ΠΑΟΚ έχει 2.087 εντός έδρας γκολ στην εθνική κατηγορία, άρα έχει 86 σε άλλα γήπεδα που χρησιμοποίησε όταν ήταν τιμωρημένος (χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το ιστορικό 6-1 επί του Ολυμπιακού, στις 6 Δεκεμβρίου 1987, το οποίο είχε διεξαχθεί στο γήπεδο των Σερρών).

Το παρθενικό γκολ του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας είχε πετύχει ο Λέανδρος Συμεωνίδης στο 3-2 επί του Μεγάλου Αλεξάνδρου Κατερίνης, στην ιστορική πρεμιέρα της Α’ Εθνικής στις 25 Οκτωβρίου 1959. Και το χιλιοστό, ο Γιώργος Τουρσουνίδης, στο 2-2 με την ΑΕΚ στις 7 Ιουνίου 1992. Τα δύο γκολ από έναν παίκτη του ΠΑΟΚ σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό είναι άλλο ένα κατόρθωμα του Ντεσπόντοφ, το οποίο όμως δεν είναι τόσο σπάνιο τα τελευταία χρόνια. Το είχε καταφέρει τελευταίος ο Αντρέ Βιεϊρίνια στο 2-2 της 3ης Νοεμβρίου 2019 στην Τούμπα, ισοφαρίζοντας μάλιστα με πέναλτι στο… εντέκατο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο γκολ είχε πετύχει και ο Δημήτρης Πέλκας στο ματς της 10ης Δεκεμβρίου 2017, όταν ο ΠΑΟΚ είχε συντρίψει τους «πράσινους» με 4-0. Ο «Δικέφαλος» έχει κερδίσει τα μισά εντός έδρας ματς πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό (38 στα 76, με 22 ισοπαλίες και 16 ήττες στα υπόλοιπα).