Ολυμπιακός - ΟΦΗ 4-0: Ηρθε ο Μεντιλίμπαρ, «επέστρεψε» ο Θρύλος!

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός υπό το βλέμμα του Μεντιλίμπαρ σκόρπισε τον ΟΦΗ, με 4 υπέροχα γκολ από Μασούρα, Ελ Καμπί, Ποντένσε και Φορτούνη και εντυπωσιακή απόδοση, μέσα σε διάστημα μιας ώρας!

Η… αύρα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ που βρίσκεται ήδη στη χώρα μας και παρακολούθησε τον αγώνα από σουίτα, παρέα με τους τρεις συνεργάτες του, ήταν αρκετή για να απογειώσει τον Ολυμπιακό. Υπό τις οδηγίες του υπηρεσιακού τεχνικού Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν σαν… λυσσασμένα σκυλιά στο γήπεδο και μέσα σε δέκα λεπτά ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι με τα γκολ του Μασούρα (5′) και του Ελ Καμπί (10′). Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από Ποντένσε και Φορτούνη, το ένα πιο ωραίο από το άλλο για να έρθει το απολαυστικό 4-0, λίγες ώρες πριν αναλάβει καθήκοντα η νέα τεχνική ηγεσία.

SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ – ΟΦΗ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο κόουτς της Κ19 που ανέλαβε την ομάδα στο μεταβατικό στάδιο από την αποχώρηση του Καρβαλιάλ, μέχρι να αναλάβει επίσημα ο Ισπανός προπονητής, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 και όλα τα βαριά χαρτιά επί σκηνής. Διατήρησε στα άκρα της άμυνας Ροντινέι και Ορτέγκα, όπως και τον Κάρμο σε θέση αριστερού στόπερ, ενώ δίπλα του προτίμησε τον Μπιανκόν από τον Ρούμπεν Βέζο, την ώρα που Ντόη (τιμωρημένος) και Ρέτσο (ανέτοιμος) έβλεπαν το παιχνίδι από την εξέδρα.

Με Μπιανκόν κι Ελ Καμπί

Στη μεσαία γραμμή, δίπλα στον Εσε, πήρε θέση ο Τσικίνιο για να καλύψει το «8», με τον Φορτούνη μπροστά τους στο γνώριμό του ρόλο, αυτόν του δεκαριού. Αριστερά, επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Ποντένσε, δεξιά ο Μασούρας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης επανήλθε ο Ελ Καμπί.

Οι γηπεδούχοι έχοντας το επιπλέον κίνητρο να νικήσουν για να αφιερώσουν την επιτυχία στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7, μπήκαν στο γήπεδο με το γκάζι στο πάτωμα. Με τρομερή διάθεση, υψηλό τέμπο και ανελέητο πρέσινγκ, δεν χρειάστηκαν παρά πέντε λεπτά για να ανοίξουν το σκορ.

Ηταν σαφής η πρόθεση των παικτών του Ολυμπιακού να χτυπήσουν από τη δεξιά πλευρά της επίθεσης, με τον Ροντινέι να παίρνει τις γνωστές του επιθετικές πρωτοβουλίες, τον Μασούρα μπροστά του να κινείται αδιάκοπα και τον Φορτούνη να συμπληρώνει το τρίγωνο, από το οποίο προήλθαν τα μεγαλύτερα προβλήματα για την άμυνα των Κρητικών.

Το 1-0 ήρθε και με δόση τύχης, για να επιβραβεύσει το πείσμα του Γιώργου Μασούρα. Ο διεθνής κυνηγός κυνήγησε μια μεγάλη μπαλιά του Ποντένσε, κινήθηκε με δύναμη προς στον Μπάουμαν, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στο κεφάλι του αντιπάλου του και του έδωσε τη δυνατότητα να τη σπρώξει στη συνέχεια με ευκολία στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, σε μια επίθεση που εκδηλώθηκε ξανά από δεξιά, ο Ροντινέι ζάλισε τον προσωπικό του αντίπαλο, άλλαξε με τον Μασούρα, σφήνα στη φάση μπήκε ο Φορτούνης που σέντραρε προς το σημείο του πέναλτι. Εκεί οι αμυντικοί του ΟΦΗ μπερδεύτηκαν, η μπάλα έφτασε στο αριστερό του Ελ Καμπί, ο οποίος χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα έγραψε το 2-0.

Οι στροφές έπεσαν λίγο μετά το δεύτερο γκολ, ωστόσο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί με τους παίκτες του να κυνηγούν κάθε μπάλα, ενώ επιχείρησαν να παίξουν όσο μπορούν πιο γρήγορα στην επίθεση. Από ένα κλέψιμο του Ποντένσε, έπειτα από λάθος πάσα του Γκαγιέγκος, ο Πορτογάλος εξτρέμ μπήκε την περιοχή, απέφυγε με προσποίηση έναν αντίπαλο και κάρφωσε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπάουμαν για το 3-0 (34′).

SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ – ΟΦΗ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να παραδίδουν για τα καλά τα όπλα με τους «ερυθρόλευκους» να επιμένουν… Στο 37′ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Ποντένσε, ο Μασούρας ανάγκασε τον αντίπαλο κίπερ σε μια εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κάρμο με σουτ-κεραυνό από το ύψος της περιοχής, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι (38′).

Στο 43′ έπειτα από συνεργασία, Ροντινέι, Φορτούνη, Μασούρα, ο τελευταίος έκοψε τη μπάλα στο πέναλτι με τον Τσικίνιο να σουτάρει στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Λίγο έλειψε στο 45′ να σκοράρει εκ νέου ο Μασούρας, αλλά ο Μπάουμαν μάζεψε σταθερά.

Με 15 τελικές έκλεισε το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός, ενώ δέχθηκε μόλις δύο, στα πιο παραγωγικά 45 λεπτά από το ξεκίνημα της σεζόν. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αλεξανδρόπουλο να παίρνει τη θέση του Ποντένσε, ο οποίος είχε κάποιες μικροενοχλήσεις και δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρει ενόψει Πέμπτης.

Ο νεαρός μέσος με ωραία προσπάθεια τροφοδότησε τον Ελ Καμπί στο 56′, αλλά το σουτ του Μαροκινού έφυγε άουτ. Δεν συνέβη το ίδιο δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τσικίνιο με κάθετη πάσα βρήκε στην κίνηση τον Φορτούνη, ο οποίος έσκαψε τη μπάλα για να γράψει με εντυπωσιακό τρόπο το 4-0.

Ευκαιρία σε Καμπράλ και Γιόβετιτς

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, ο οποίος είχε πλάι του χθες μια παλιά δόξα του Ολυμπιακού, τον Δημήτρη Μαυρογενίδη, έβγαλε από το τερέν τους Φορτούνη και Ελ Καμπί για να περάσει στη θέση τους τον νεοφερμένο εξτρέμ Ζοβάνε Καμπράλ και τον Στέβαν Γιόβετιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Καμπράλ λίγο έλειψε να χριστερί σκόρερ στο 72′ έπειτα από γύρισμα του Αλεξανδρόπουλου, αλλά το τελείωμά του έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελευταία κίνηση από τον… κόκκινο πάγκο ο Ναβάρο αντί του Μασούρα στο 76′, ενώ λίγο νωρίτερα ο Ιμπόρα είχε περάσει αντί οτυ Εσε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπάκιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δεξί δοκάρι με τη μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει άουτ.