ΠΑΣ Γιάννινα-Αρης 0-0: Βολεύτηκαν με το «Χ», δεν ρίσκαρε κανείς

Κακό ματς στους Ζωσιμάδες με Αρη και ΠΑΣ Γιάννινα να κακοποιούν το ποδόσφαιρο στο βωμό της σκοπιμότητας. Οι γηπεδούχοι δεν ρίσκαραν να βγουν μπροστά για να πάρουν τον βαθμό και οι φιλοξενούμενοι περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι για να πάνε στο Κύπελλο και τον Παναιτωλικό – Τραυματίστηκε ο Τζούρασεκ

Μπορεί ο Ακης Μάντζιος να φώναζε ότι πρέπει ο Αρης να συγκεντρωθεί στο ματς με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα και να αφήσει για την Τρίτη το κρίσιμο παιχνίδι Κυπέλλου, ενδόμυχα όμως όλοι είχαν αλλού το μυαλό τους. Και οι παίκτες του Αρη αλλά και του ΠΑΣ που βολεύτηκαν με το 0-0

Λίγο οι αλλαγές του Μάντζιου, καθώς παρέταξε την ομάδα του με πολλές ρεζέρβες, λίγο το Κύπελλο, λίγο το άγχος του ΠΑΣ Γιάννινα που βρίσκεται σε δύσκολη θέση και δεν έπαιρνε ρίσκο να βγει μπροστά και όλα μαζί, οδήγησαν σε ένα από τα χειρότερα ματς του πρωταθλήματος, χωρίς ευκαιρίες, χωρίς φάσεις, χωρίς ενδιαφέρον, με πάρα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές.

Ο Αρης στρέφει το ενδιαφέρον του πλέον στο κομβικό ματς της χρονιάς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο το βράδυ της Τρίτης, άφησε όμως πίσω του ακόμα δύο βαθμούς, όπως έκανε και στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό πριν από μία εβδομάδα, καθώς άργησε να μπει στο ματς και στο τέλος ήταν αργά.

Με ροτέισον και Μπένετ ο Αρης

Ο Ακης Μάντζιος έχοντας να διαχειριστεί και τα δύο ματς για πρωτάθλημα και κύπελλο, κράτησε στον πάγκο ΝταρίνταΜορόν και Σουλεϊμάνοφ. Για πρώτη φορά αγωνίστηκε και μάλιστα ως βασικός ο  19χρονος Κοσταρικανός Τζούισον Μπένετ.

H ενδεκάδα του Μιχάλη Γρηγορίου για τον ΠΑΣ Γιάννινα:

Mέτριο θέαμα χωρίς φάσεις

Ο Αρης είχε την κατοχή της μπάλας σε συντριπτικό επίπεδο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν μάλλον ανούσιος, με μόλις τέσσερις τελικές και από αυτές ένα σουτ του Σαμόρα να έχει προοπτική. Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε χώρο και περίμενε τον Αρη και έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Κουέστα, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά.

Επιστρατεύτηκαν οι βασικοί

Με την εικόνα αυτή, ο Ακης Μάντζιος έριξε στο δεύτερο ημίχρονο τους Νταρίντα και Σουλεϊμάνοφ αντί των Φετφατζίδη και Μπένετ, αλλά ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά. Ακολούθησαν και οι Βέλεθ, Μάνου Γκαρθία και ο Αρης άρχισε να ανεβαίνει και να απειλεί.

Ανησυχία για Τζούρασεκ

Ωστόσο η αποχώρηση του Τζούρασεκ με τραυματισμό προκάλεσε ανησυχία στον πάγκο του, εν’όψει Κυπέλλου και δεδομένου ότι δεν έχει πολλές λύσεις στον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Ο Αρης έριξε στο ματς και τον Μορόν, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έπαιρνε απόφαση να βγει πιο μπροστά, δείχνοντας να προτιμά περισσότερο τη σιγουριά του ενός βαθμού, ενώ ο Αρης ζωντάνεψε στα τελευταία λεπτά αλλά έμεινε από χρόνο.