Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 6-5 πεν. (1-2 κ.δ.): Τα έφερε όλα τούμπα! Απίστευτη πρόκριση των «πράσινων» με ήρωα τον Ντραγκόφσκι!

Ο ΠΑΟΚ με εκπληκτική εμφάνιση έφτασε μία ανάσα από την πρόκριση ανατρέποντας την ήττα του πρώτου αγώνα, αλλά ο Λημνιός πλήγωσε την παλιά του ομάδα κι έστειλε το ματς στα πέναλτι (120+9′) και εκεί ο τρομερός Ντραγκόφσκι με τρεις αποκρούσεις έφερε την ανατροπή στέλνοντας τον Παναθηναϊκό στον τελικό του κυπέλλου! Μοιραίος στο τελευταίο πέναλτι ο Σαμάτα.

Με τον Τερίμ να χάνει τον Τσέριν την τελευταία στιγμή -ο Βιλένα πήρε τη θέση του στην ενδεκάδα- και τον Λουτσέσκου να χάνει με τραυματισμό τον Μιχαηλίδη μόλις στο 4ο λεπτό άρχισε το ντέρμπι στη βροχερή Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός, με τον Ιωαννίδη βασικό, κατέβηκε με στόχο να κυνηγήσει το γρήγορο γκολ, αλλά ταυτόχρονα δεν πίεζε ψηλά για να μη βγάλει τον ΠΑΟΚ σε θέση επίθεσης με δεδομένο ότι σε αυτό ο Δικέφαλος είναι άκρως επικίνδυνος.

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα –με ορεξάτο και κορυφαίο τον Κωνσταντέλια– και έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους που έδειχναν αδυναμία στο κράτημα της μπάλας και την κυκλοφορία. Με λίγα λόγια ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το κέντρο και οι φιλοξενούμενοι τον είχαν σε θέση άμυνας την περισσότερη ώρα.

Στο 14′ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 0-1 με τον Σβαμπ να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και τον Ντραγκόβσκι να διώχνει σωτήρια. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 37′ με το σουτ του Μπακασέτα το οποίο μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Κοτάρσκι.

Aυτές οι δύο φάσεις ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στο πρώτο μέρος σε ένα ντέρμπι που κρεμόταν σε τεντωμένοι σχοινί και την ένταση να υπερτερεί του ποδοσφαίρου. Λογικό.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πλησίασε την ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα, στο 49ο λεπτό, με Τόμας και Κωνσταντέλια να αστοχούν από κοντά. Λίγο μετά ο Τερίμ είδε τον Γεντβάι να αποχωρεί τραυματίας και τον Σένκεφελντ να μπαίνει στη θέση του, επιστρέφοντας σε ματς του Παναθηναϊκού και γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο.

Οι «πράσινοι» έβγαλαν χωρίς… ζημιές το καλό δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ, αλλά η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε αφού η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν αυτή που είχε την μπάλα και πίεζε σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν… συνηθίσει σε παθητικό ρόλο.

Στο 72′ το παιχνίδι πήρε τη φυσιολογική, βάσει εικόνας, εξέλιξή του με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει το ματς της Τούμπας. Ο Γιόνι Ότο έκλεψε από τον Μπερνάρ, συνδυάστηκε ωραία με Ζίβκοβιτς και Τάισον, έβγαλε τη σέντρα και ο Ζίβκοβιτς με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Νταγκόφσκι για το 0-1.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί στο χορτάρι εγκλωβίζοντας τον Παναθηναϊκό που έδειχνε ανήμπορος να βρει τρόπο για να βγάλει αντίδραση. Ο Δικέφαλος, μάλιστα, έκανε φάσεις στην εστία του Ντραγκόφσκι για την απόλυτη ανατροπή, αλλά δεν την κατάφερε και το θρίλερ πήρε… παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγαλύτερη ορμή φτάνοντας στην εστία του Κοτάρσκι, αλλά στην ουσία υστερούσε, αφού τελική της προκοπής δεν έκανε. Αντίθετα με τον ΠΑΟΚ που στο 13ο λεπτό της παράτασης έφτασε ξανά κοντά στο δεύτερο γκολ στην ευκαιρία του Κωνσταντέλια, ο οποίος ήταν μακράν του δεύτερου ο καλύτερους παίκτης του γηπέδου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έφερε τούμπα το ματς και την πρόκριση. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε κόρνερ με τον Κεντζιόρα να πιάνει την κεφαλιά και να γράφει το 0-2!

Αξίζει να σημειωθείπως λίγο πριν από το φινάλε ο Μπάμπα τραυματίστηκε σοβαρά μετά από σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη, διεκδικώντας κεφαλιά. Άπαντες έτρεξαν στον παίκτη του ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε τις αισθήσεις του προκαλώντας τεράστια ανησυχία. Μετά από αρκετά λεπτά αγωνίας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ασθενοφόρο για να τον μεταφέρει στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Μπάμπα

Με την επανέναρξη του αγώνα και με 6 λεπτά να απομένουν, ο Παναθηναϊκός τα έπαιξε όλα για όλα και βρήκε το buzzer beater με γκολ του Λημνιού, σε ένα συγκλονιστικό ματς! Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του -δεν πανηγύρισε το γκολ- και έστειλε ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι!

Η διαδικασία της… ρώσικης ρουλέτας ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς με την πρόκριση να αλλάζει χέρια σχεδόν σε κάθε χτύπημα. Το ντέρμπι-θρίλερ κρίθηκε στο χτύπημα του Σαμάτα που έστειλε την μπάλα άουτ και συνάμα έστειλε τον Παναθηναϊκό στον τελικό. Ο μεγάλος, όμως, πρωταγωνιστής της συγκλονιστικής διαδικασίας ήταν ο Ντραγκόφσκι με τρεις αποκρούσεις!