Παναθηναϊκός: Η παράδοση που άντεξε και η πρώτη πρόκριση στα πέναλτι στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε, έστω και με την ψυχή στο στόμα, μια εξαιρετική παράδοση προκρίσεων στο Κύπελλο όταν έχει κερδίσει το πρώτο εκτός έδρας ματς. Πότε ήταν η προηγούμενη φορά που είχαμε διαδικασία πέναλτι στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και τι παράξενο είχε συμβεί.

Αφού προκρίθηκε και χθες ο Παναθηναϊκός, τότε η παράδοση που έχει δημιουργήσει στο Κύπελλο Ελλάδας και απειλήθηκε όσο ποτέ άλλοτε στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ, δεν θα σπάσει ποτέ.

Ποια είναι αυτή η παράδοση; Οι «πράσινοι» δεν αποκλείονται ποτέ από τη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση όταν κερδίζουν το πρώτο ματς που διεξάγεται εκτός έδρας! Τα κατάφερναν πάντοτε ακόμα και τα χρόνια που ίσχυε το εκτός έδρας γκολ, τα κατάφεραν και χθες που δεν ισχύει πια (διότι θα είχαν αποκλειστεί ακόμα και με το 1-2 από τον ΠΑΟΚ, αν ίσχυε), χάρη στο γκολ του Λημνιού και, κυρίως, τις αποκρούσεις του Ντραγκόφσκι.

Άλλες δύο φορές στο παρελθόν ο Παναθηναϊκός απειλήθηκε με αποκλεισμό στη ρεβάνς στο γήπεδό του, ύστερα από νίκη στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι. Η πρώτη και πιο χαρακτηριστική καταγράφηκε την περίοδο 1994-95, στη φάση των «16». Αντίπαλος ήταν η Ξάνθη, την οποία νίκησε με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι στο γήπεδο του ΑΟΞ, με γκολ του Δώνη στο 65′.

Όλοι περίμεναν τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ ως τυπική διαδικασία. Όμως, οι Θρακιώτες σκόραραν στο 4′ με τον Μαρσέλο κι έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή με τέρματα των Γ. Χ. Γεωργιάδη (95′) και Βαζέχα (107′), όμως η Ξάνθη απάντησε με γκολ των Καραγεωργίου (108′, πέν.) και Ζεκερίδη (114′), ξαναπαίρνοντας σκορ πρόκρισης. Στο 119′, όμως, ο Καπουράνης διαμόρφωσε το 3-3 και χάρισε την πρόκριση στο «τριφύλλι».

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκείνη τη σεζόν ο Παναθηναϊκός κέρδισε δύο προκρίσεις ενώ είχε ηττηθεί ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι! Στους «32» είχε χάσει 2-1 απ’ τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ, αλλά νίκησε 3-0 στη Ριζούπολη και στους «8» απάντησε στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Ολυμπιακό, νικώντας τον με 3-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης» (το περίφημο ματς με το πέναλτι του Αλεξανδρή που μπλόκαρε ο Βάντσικ στην εκπνοή).

Η δεύτερη φορά που ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, καταγράφηκε την περίοδο 2015-16, με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-1 στο πρώτο ματς στο στάδιο «Οι Ζωσιμάδες», ανατρέποντας με γκολ του Αμπέντ (78′) και του Πέτριτς (78′) το προβάδισμα που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι με τον Ακόστα (57′). Στη ρεβάνς της Λεωφόρου, ο ΠΑΣ έγραψε το 1-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φερφελή, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει με δεύτερο γκολ στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που παίχτηκαν μετά τη σέντρα.

Ως μη γενόμενη η πρώτη διαδικασία πέναλτι

Ο χθεσινός αγώνας Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ είναι ιστορικός για τον πρόσθετο λόγο ότι ήταν ο πρώτος που φιλοξενήθηκε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και κρίθηκε στα πέναλτι!

Στο παρελθόν, μόνο ένα ματς που φιλοξενήθηκε στην ιστορική έδρα του «τριφυλλιού» οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία, αλλά θεωρείται ως μη γενόμενο, επειδή ο διαιτητής… έκανε λάθος στο μέτρημα! Αναφερόμαστε φυσικά στην πασίγνωστη ιστορία της ρεβάνς με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας για το Κύπελλο Πρωταθλητριών, στις 27 Σεπτεμβρίου 1972.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1, ίδιο σκορ με το οποίο είχε ηττηθεί στη Βουλγαρία. Το σκορ δεν μεταβλήθηκε στην παράταση κι έτσι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Έτσι νόμιζαν, τουλάχιστον. Ύστερα από τα τρία πρώτα χτυπήματα, το σκορ ήταν 3-2 υπέρ της ΤΣΣΚΑ (είχε αστοχήσει πρώτος ο Δομάζος). Όμως, με το που ο Ιράλα έστειλε άουτ το τέταρτο πέναλτι του «τριφυλλιού», ο Σοβιετικός διαιτητής Λιπάτοφ σφύριξε τη λήξη. Δεν είχε υπολογίσει ότι η ΤΣΣΚΑ χρειαζόταν να ευστοχήσει σε άλλο ένα από τα δύο πέναλτι που της είχαν απομείνει!

Η ΟΥΕΦΑ αναγνώρισε το λάθος, ακύρωσε τον αγώνα και αποφάσισε να επαναληφθεί από την αρχή η ρεβάνς. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-0 και αποκλείστηκε, αλλά το θέμα μας είναι ότι η διαδικασία των πέναλτι λογίζεται (τυπικά) ως μη γενόμενη. Και το παράδοξο είναι ότι έκτοτε οι «πράσινοι» δεν έτυχε ποτέ να παίξουν στη «ρουλέτα» άλλη πρόκριση στη Λεωφόρο.

Στο Κύπελλο Ελλάδας, τα πέναλτι τύχαιναν είτε σε εκτός έδρας ματς (όπως στον προηγούμενο γύρο με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» ή το 1993-94, όταν απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα) είτε σε εντός έδρας που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο (όπως το 2018-19, οπότε και αποκλείστηκε από τη Λαμία). Στην Ευρώπη, πάλι, κανένας αγώνας του δεν είχε κριθεί στα πέναλτι μέχρι τον περασμένο Αύγουστο και την εκτός έδρας ρεβάνς με τη Μαρσέιγ.

Παρεμπιπτόντως, είναι άξιο προσοχής (και σίγουρα σπάνιο) το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε τρεις προκρίσεις στα πέναλτι φέτος έχοντας για πρωταγωνιστές τρεις διαφορετικούς τερματοφύλακες. Στη Μασσαλία τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, στο Φάληρο τον Γιούρι Λοντίγκιν και χθες στη Λεωφόρο, τον Μπαρτολομιέι Ντραγκόφσκι!